Wiadomości ze Świata

Nowy Jork dekryminalizuje marihuanę

Opublikowany: 1 sierpnia, 2019 godz. 10:09 am przez / No Comments

Legalizacja marihuany w stanie Nowy Jork . Od poniedziałku za posiadanie małej ilości marihuany w stanie Nowy Jork grozi tylko niewielki mandat. Gubernator Andrew Cuomo postawił sobie za cel pełną legalizację do końca 2019.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Szansa dla setek tysięcy ludzi

Cuomo powiedział, że nowe prawo pozwoli na wyczyszczenie kartoteki dla wszystkich skazanych za posiadanie małych ilości marihuany.
Według danych FBI, w latach 2008-2017 ponad 360 tysięcy osób zostało aresztowanych za posiadanie marihuany. Stanowią oni dużą część odsiadujących wyroki w przepełnionych amerykańskich więzieniach. Odsetek populacji za kratkami w USA jest jednym z najwyższych na świecie.

Legalizacja marihuany w stanie Nowy Jork

Gubernator Cuomo sprzeciwiał się legalizacji przez swoje dwie poprzednie kadencje. Stwierdził, że zmienił zdanie, ponieważ dochód z opodatkowania marihuany pozwoli uratować system metra w Nowym Jorku, który potrzebuje poważnych napraw i ulepszeń.
Raport napisany na zlecenie stanu wskazuje, że wielkość rynku na marihuanę można oszacować pomiędzy 1,7 a 3,5 miliarda dolarów rocznie.

Legalizacja marihuany Nowy Jork

Zielona fala legalizacji konopi

Już 11 stanów oraz Dystrykt Kolumbii w pełni zalegalizowało rekreacyjne użycie marihuany. Pierwszym stanem było Colorado w 2014. Kolejne 15 stanów, w tym teraz Nowy Jork, przegłosowało dekryminalizację.

Marihuana w dalszym ciągu jest nielegalna na szczeblu federalnym. Za prezydentury Baracka Obamy agencje federalne respektowały prawo stanów do stanowienia o sobie, lecz od czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Departament Sprawiedliwości pozwala prokuratorom na egzekwowanie prawa federalnego nawet w stanach, gdzie marihuana jest legalna.

Nowy dzień dla sprawiedliwości?

“Dajemy wszystkim, którzy ucierpieli na skutek niesprawiedliwych wyroków za marihuanę możliwość oczyszczenia swojej kartoteki. Zmniejszając drakońskie kary, podejmujemy bardzo ważny krok w kierunku naprawy zepsutego i pełnego dyskryminacji systemu sądownictwa karnego” – powiedział gubernator.

źródło: reuters
grafika: greenzipp, vox
Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)