Rekreacja

Mieszanie marihuany z tytoniem – czy to dobry pomysł?

Opublikowany: 27 marca, 2023 godz. 3:00 pm przez / No Comments

Mieszanie marihuany z tytoniem nie jest niczym niezwykłym – szczególnie w Europie, Australii i Izraelu. Wiele osób lubi mieszać te dwie substancje, aby zapewnić sobie wyjątkowy „haj”. Jedni twierdzą, że nikotyna wzmacnia działanie THC, inni twierdzą, że nie czują zbyt wiele. Jak te dwie substancje oddziałują na organizm i mózg i czego można się spodziewać po ich połączeniu?

Czy mieszanie marihuany z tytoniem jest popularne?

Mieszanie wyrobów tytoniowych z marihuaną nie jest nową praktyką. Miłośnicy marihuany robią tak od dziesięcioleci, zwijając spliffy lub wykorzystując liście tytoniu do robienia blantów. Tytoń i konopie indyjskie to dwie najczęściej spożywane substancje na świecie. Niektórzy ludzie lubią je łączyć, podczas gdy inni delektują się najpierw jedną, a później drugą. Około 90% konsumentów konopi przyznaje, że w pewnym momencie życia paliło papierosy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


mieszanie marihuany z tytoniem

Co się stanie, gdy zmieszasz nikotynę i marihuanę?

Konopie indyjskie i tytoń to substancje, które mają wpływ na mózg. Nikotyna specyficznie wyzwala określone receptory acetylocholiny, które są gęsto zlokalizowane w tych samych częściach mózgu, co receptory CB1 układu endokannabinoidowego. Przypuszcza się, że układ endokannabinoidowy jest spleciony i połączony z częściami mózgu, które reagują na nikotynę w tytoniu.

Zioło i nikotyna mają kilka pokrywających się efektów, np. pomagają radzić sobie ze stresem i lękiem. Z kolei odmienne efekty mogą się wzajemnie uzupełniać – np. nikotyna poprawia funkcje poznawcze, co jest przeciwieństwem efektu THC.

Działanie marihuany może być zmienione

Palenie tych dwóch substancji razem może zmniejszyć odurzający efekt THC. Niewielkie badanie z udziałem 24 uczestników wykazało, że jointy wywoływały silniejsze uczucie haju niż blunty. Naukowcy zauważyli, że blunty miały wyższy poziom tlenku węgla, co może powodować opóźniony efekt odurzenia.

Równie dobrze jednak, może być odwrotnie. Ankieta przeprowadzona wśród 112 uczestników wykazała, że praktyki sekwencyjnego współzażywania przez całe życie i częstsze wapowanie nikotyny były związane z nasileniem odurzających efektów marihuany.

Tytoń może zwiększyć spożycie konopi indyjskich

Przedkliniczne badanie na zwierzętach wykazało, że nikotyna może wzmacniać działanie innych substancji oraz że używanie zarówno nikotyny, jak i konopi indyjskich może zwiększać spożycie konopi indyjskich. Naukowcy zauważyli również, że występuje wzmocnienie efektu nikotyny, gdy jest podawana razem z kannabinoidami. Co ciekawe, stosowanie kannabinoidów nie sprzyjało chęci przyjmowania nikotyny, co sugeruje, że ten mechanizm wzmocnienia jest charakterystyczny dla nikotyny.

Zmiany połączeń w mózgu

Regularne spożywanie jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej może zmienić połączenia w mózgu. Co ciekawe, połączenie nikotyny i konopi indyjskich może mieć inny wpływ na mózg niż konsumpcja jednego lub drugiego osobno. Badanie z 2019 roku wykazało, że nikotyna i konopie indyjskie mają „interaktywny wpływ” na mózg i że połączenie tych dwóch substancji „może dawać efekty różniące się od sumy efektów poszczególnych substancji” stosowanych osobno.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy użytkownicy wyłącznie konopi indyjskich lub nikotyny mieli ograniczoną łączność w niektórych sieciach mózgu,  a użytkownicy obu substancji mieli połączenia „porównywalne z osobami niebędącymi użytkownikami żadnej substancji”.

Czy powinno się łączyć marihuanę i tytoń?

Łączenie marihuany i nikotyny, choć praktykowane, nie jest zalecane. wprawdzie te dwie substancje razem dają wyjątkowe doznania, które mogą nawet pomóc w utrzymaniu równowagi w mózgu, ale wiadomo, że spożywanie tytoniu niesie ze sobą poważne ryzyko raka i chorób płuc. Z tego powodu nie zaleca się regularnego używania tytoniu nie tylko z konopiami indyjskimi, ale również osobno.


Źródło: cannigma.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)