palenie marihuany a palenie papierosów
Rekreacja

Bierne palenie marihuany – czy można się odurzyć?

Opublikowany: 28 marca, 2023 godz. 11:59 am przez / No Comments

Badania mówią, że bierne palenie marihuany stwarza dwa istotne zagrożenia dla osób niepalących. Po pierwsze, osoby, które nie palą aktywnie, ale wdychają biernie dym z marihuany, mogą ulec lekkiemu odurzeniu THC. Drugą kwestią jest to, że dym z konopi indyjskich zawiera setki różnych rodzajów chemikaliów i cząstek, które mogą być toksyczne dla tych, którzy go wdychają, także biernie.

Czy bierne palenie marihuany powoduje haj?

W 2014 roku grupa naukowców przeprowadziła badanie, aby dowiedzieć się więcej o wpływie biernego palenia marihuany na osoby niepalące. Naukowcy umieścili sześciu palaczy konopi i sześciu niepalących w małej, szczelnej komorze na trzy jednogodzinne sesje.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Podczas pierwszej sesji komora była niewentylowana, a palaczom podano do palenia jointy zawierające 5,3% THC. W drugiej sesji komora także pozostała niewentylowana, a palacze spożyli 11,3% THC. Ostatnia sesja pozwoliła wentylatorom pracować w komorze, podczas gdy palacze ponownie spożywali 11,3% THC. System wentylacji został zaprojektowany tak, aby naśladować typowe warunki klimatyzacji domowej w oparciu o standardy budowlane HVAC.

bierne palenie marihuany

Wywnioskowano, że wentylacja pomieszczenia i moc THC odgrywają rolę w tym, czy osoby niepalące miały pozytywne testy na obecność marihuany. Podczas pierwszej sesji jeden niepalący uzyskał pozytywny wynik testu narkotykowego z poziomem THC około 20 nanogramów/ml. W drugiej sesji cztery osoby niepalące uzyskały pozytywny wynik testu do 22 godzin po ekspozycji na dym.

Żaden z uczestników sesji trzeciej nie miał pozytywnego wyniku testu, co dowodzi, że wentylacja pomieszczenia odegrała istotną rolę w obniżeniu skutków biernego palenia. Dalsza analiza wykazała, że bierni palacze podczas pierwszych dwóch sesji doświadczyli łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych.

Autorzy badania przyznają jednak, że pierwsze dwie sesje badania odbywały się w nieco ekstremalnych i prawie nierealnych warunkach. We wnioskach z badania przyznano również, że w normalnych okolicznościach pozytywne wyniki testów narkotykowych wśród biernych palaczy byłyby mało prawdopodobne, ograniczone raczej do badania po natychmiastowej ekspozycji na dym i występowałyby tylko wtedy, gdy narażenie na bierne palenie było ekstremalne, np. podczas hotboxingu, tj. w zamkniętym pomieszczeniu bez wentylacji. Wyniki trzeciej sesji testowej są zatem prawdopodobnie najbardziej przydatne w prawdziwym życiu: w wentylowanym, klimatyzowanym pomieszczeniu osoby narażone na bierne palenie marihuany nie uzyskałyby pozytywnego wyniku testu na obecność THC.

Bierne wdychanie pary z waporyzatora – czy jest szkodliwe?

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność waporyzacji, warto zagłębić się także w dane dotyczące wpływu pary pochodzącej z waporyzacji zioła. Tu także mamy do czynienia z pewnymi zagrożeniami.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym w dobrze wentylowanej aptece i miejscu, gdzie waporyzacja i dabbing były dozwolone, naukowcy odkryli, że wapowanie wytwarza stężenie cząstek stałych wystarczająco wysokie, aby wpływać na zdrowie układu krążenia. Stężenie cząstek stałych w powietrzu było około 28 razy wyższe, gdy lokal był otwarty, a ludzie aktywnie wapowali, niż gdy firma była zamknięta. Szczytowe dzienne stężenia cząstek przypadały w godzinach, gdy klientów było najwięcej.

Para wprawdzie ma mniej potencjalnych czynników drażniących niż dym, ale może zawierać znacznie wyższe stężenie. Wciąż jednak uważa się, że waporyzacja marihuany wytwarza mniej toksycznych związków niż dym pochodzący z palenia konopi.


Bibliografia:

  • Fine Particulate Matter Exposure From Secondhand Cannabis Bong Smoking; https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2790510;
  • Non-Smoker Exposure to Secondhand Cannabis Smoke. I. Urine Screening and Confirmation Results; https://academic.oup.com/jat/article/39/1/1/2798055;
  • Concentrations in a Cannabis Store with On-Site Consumption; https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP8689

Źródło: leafly.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)