Wiedza i Konopie

Melatonina i marihuana – bezpieczne połączenie na sen?

Opublikowany: 29 września, 2022 godz. 2:49 pm przez / No Comments

Niedostateczna ilość snu może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Różne badania na przestrzeni lat łączyły niewystarczający sen z głównymi przyczynami śmierci: chorobami serca, udarami, cukrzycą i nadciśnieniem. Brak snu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i obniża wydajność w ciągu dnia. Najczęściej wybierane naturalne środki pomagające zasnąć to melatonina i marihuana. Czy jednak mieszanie melatoniny i marihuany jest bezpieczne? Przyjrzyjmy się, jak wpływają na organizm, a także jak melatonina i marihuana mogą ze sobą współpracować, aby promować bezpieczny i spokojny sen.

Co to jest i jak działa melatonina?

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę w mózgu. Wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, ale szczególnie na sen. Melatonina sygnalizuje ciału, że czas zacząć się odprężać i relaksować, a zatem przygotować do snu. Im więcej melatoniny w organizmie, tym bardziej czujemy się senni. Mózg przyspiesza produkcję melatoniny, gdy robi się ciemno, i kontynuuje produkcję hormonu z większą szybkością przez całą noc. Kiedy robi się jasno, mózg spowalnia produkcję melatoniny, aby pomóc nam się obudzić.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jakie są wskazania do stosowania melatoniny?

Suplementy zawierające melatoninę często są polecane osobom narażonym na tzw. „jet lag” podczas podróży przez strefy czasowe.

Badania pokazują, że suplementy melatoniny mogą pomóc także osobom, które mają opóźnioną fazę snu i czuwania, a zatem mają problemy z zasypianiem i budzeniem się. Wykazano, że melatonina skraca czas zasypiania o ponad 20 minut i może pomóc osobom, które muszą przesunąć czas snu — na przykład często nie mogą zasnąć przed północą, ale muszą wstać do pracy o 6 rano.

Melatonina jest przydatna również dla osób pracujących zmianowo. Dzięki jej stosowaniu, przed tzw. „nocką” łatwiej jest zasnąć i wyspać się w ciągu dnia.

Melatonina może być szczególnie pomocna dla osób starszych. Jej naturalna produkcja w organizmie jest spowolniona  wraz z wiekiem, co może prowadzić do zaburzeń snu. Niektóre badania wykazały, że suplementy z melatoniną mogą pomóc osobom starszym szybciej zasnąć i dłużej spać.

Marihuana i jej wpływ na sen

Jak się okazuje, wiele osób używa konopi indyjskich by zrelaksować się przed snem. Badania (choć nieliczne) wskazują, że marihuana pozwala przespać więcej godzin po ich konsumpcji. Co więcej, marihuana nie tylko może pomóc niektórym szybciej zasnąć, ale także zmniejszyć częstotliwość budzenia się po zaśnięciu i co najważniejsze ograniczyć stosowanie farmaceutycznych środków nasennych

Dlaczego konopie pomagają zasnąć?

Chociaż marihuana, a w szczególności zawarte w niej THC, promuje zdrowy sen, nie jest to jedyny powód, dla którego używanie zioła wieczorem wpływa na sen:

  • Niepokój może nie pozwalać spać w nocy. Konopie indyjskie pomagają zmniejszyć niepokój, ułatwiając zasypianie.
  • Ból, przewlekły lub ostry, często nasila się wieczorem, utrudniając zasypianie i przespanie w spokoju całej nocy. Łagodzenie i zmniejszanie bólu to jedno z najlepiej wspieranych medycznych zastosowań konopi indyjskich. Kiedy mniej boli można lepiej spać.
  • Niektóre odmiany konopi wspomagają relaksację, wzmacniając działanie serotoniny, hormonu uspokajającego.

melatonina i marihuana

Melatonina i marihuana – razem znaczy lepiej?

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie, którzy mają problemy ze snem, używają zarówno suplementów z marihuany, jak i melatoniny by szybciej zasypiać i poprawić jakość snu. To nasuwa pytanie – czy mieszanie melatoniny i marihuany jest bezpieczne?

Możesz bezpiecznie zażywać melatoninę i konopie razem, o ile zdajesz sobie sprawę z tego, w jaki sposób wpływają one na Twoje ciało i na siebie nawzajem, a mianowicie:

Konopie indyjskie zwiększają produkcję melatoniny w organizmie, więc możesz nie potrzebować jej dodatkowo w postaci suplementu, aby uzyskać pożądany efekt.

Melatonina może wydłużyć czas snu REM i wywoływać tzw. żywe sny. Z drugiej strony konopie indyjskie zmniejszają ilość czasu spędzanego w fazie REM. Łączenie melatoniny i marihuany może równoważyć i wzajemne działanie jednocześnie promując bardziej optymalny i spokojny cykl snu.


Źródło: gardenremedies.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)