Badania

Marihuana nie powoduje kaca? [BADANIE 2023]

Opublikowany: 9 lutego, 2023 godz. 3:50 pm przez / No Comments

6 lutego br. University of Sydney opublikował swoje ustalenia, które wskazują, że nie ma dowodów na to, że marihuana powoduje kaca, ani że występują negatywne skutki utrzymujące się wiele godzin i dni po jej spożyciu.

Badanie sugerujące, że marihuana nie powoduje kaca ma wkrótce ukazać się w drukowanej wersji czasopisma Cannabis and Cannabinoid Research

Obecnie jest dostępne do wglądu online. Autorzy przeanalizowali 20 różnych badań naukowych, w których zbadano THC i jego utrzymujące się efekty lub ich brak, co najmniej osiem godzin po spożyciu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


legalizacja marihuany w Kolumbii

Według dr Danielle McCartney, pracownika naukowego UoS w Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics, nie było zbyt wielu dowodów na to, że marihuana wpływa na użytkowników w dłuższej perspektywie po spożyciu.

„Większość badań nie wykryła skutków używania konopi indyjskich następnego dnia, a kilka, które to zrobiły, miały znaczne ograniczenia.” – powiedziała McCartney w komunikacie prasowym – „Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że istnieją ograniczone dowody naukowe na poparcie twierdzenia, że używanie konopi indyjskich upośledza funkcje i wydajność następnego dnia, ale nadal potrzebne są dalsze badania, aby w pełni rozwiązać ten problem.”

Spośród 20 przeanalizowanych badań 61% nie wykazało efektów wskazujących na kaca po marihuanie następnego dnia, 35% niejasne lub jednoznaczne skutki, a tylko 4% negatywne skutki –  uznano je za badania niskiej jakości lub badania, albo zostały opublikowane ponad 18 lat temu.

marihuana nie powoduje kaca

Należy rozróżnić wykrywalność THC w organizmie i upośledzenia funkcji związane z konsumpcją

„THC może utrzymywać się we krwi i płynie ustnym przez dłuższy czas.” – wyjaśniła McCartney – „Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy upośledzenie również może się utrzymywać. Powszechnie zaleca się, aby ludzie nie prowadzili pojazdów ani nie wykonywali innych zadań związanych z bezpieczeństwem przez 24 godziny po zażyciu konopi indyjskich. Znaleźliśmy jednak niewiele dowodów na poparcie tego zalecenia.”

Podobne wnioski można znaleźć w badaniu, które ukazało się Natural Scientific Reports w marcu 2022 r., w którym stwierdzono, że poziomy THC we krwi lub w testach oddechowych nie korelują z upośledzeniem funkcji.


Źródło: hightimes.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)