legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie
Wiadomości

Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie

Opublikowany: 15 czerwca, 2022 godz. 10:54 am przez / No Comments

Minister Zdrowia Ukrainy Viktor Liashko ogłosił, że 7 czerwca br. Rada Ministrów poparła legalizację marihuany do celów medycznych. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do trwającej od ponad 100 dni na Ukrainie wojny. Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie gwarantuje obywatelom dostęp do skutecznego leku na traumę i zespół stresu pourazowego.

Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie krążyły teorie o szkodliwości marihuany

„Leki z konopi nie są ‘konkurencją’ dla narkotyków, a środki regulujące ich obieg są zupełnie inne. Medyczna marihuana zawiera kannabidiol, który nie ma wyraźnego działania psychoaktywnego, więc nie nadaje się do użytku rekreacyjnego.” – uspokaja Liashko

Podkreśla także, że leki na bazie konopi są stosowane w celu zmniejszenia bólu, skurczów mięśni, do leczenia anoreksji, zespołu stresu pourazowego i zaburzeń lękowych. Są również stosowane w leczeniu niektórych rodzajów padaczki, jaskry, łuszczycy, czy stwardnienia rozsianego. Ważnym zadaniem tych leków jest łagodzenie bólu i cierpienia u pacjentów w stanie krytycznym i paliatywnym, w tym pacjentów chorych na raka i pacjentów z HIV.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie

Legalizacja medycznej marihuany na Ukrainie na tle trwającej wojny

W związku z tym, że wiele państw na całym świecie decyduje się na legalizację marihuany nie tylko do celów medycznych, ale także rekreacyjnych, prawodawcy i aktywiści konopni od dawna wywierali presję na ukraiński rząd, aby także podjął działania zmierzające do legalizacji.

Ministerstwo Zdrowia ma świadomość negatywnego wpływu wojny na zdrowie psychiczne obywateli Ukrainy. Znana jest nawet liczba osób, które będą wymagały leczenia w wyniku doświadczenia wojny.

Żeby uspokoić pełnych obaw obywateli sprzedaż leków na bazie konopi będzie ściśle regulowana. Obecnie ukraiński rząd przygotuje podstawę prawną dla zapewnienia pełnego cyklu produkcyjnego leków na bazie konopi na Ukrainie: od uprawy i przetwarzania konopi aż do pełnej produkcji leku.

Ustawa musi teraz zostać zatwierdzona w parlamencie ukraińskim co najmniej 226 głosami.

Projekt ustawy o używaniu marihuany medycznej nie został zatwierdzony przez ukraiński parlament w dniu 13 lipca 2021 r. i został skierowany do ponownego opracowania.


Źródło: kyivpost.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)