Kannabinoidy w konopiach

Zalety THCA – różnice i zależności z THC – BioHemp.pl

Opublikowany: 15 marca, 2019 godz. 1:01 pm przez / No Comments

THCA i THC – różnice i zależności. THC-A jest kwasem tetrahydrokannabinolowym. W odróżnieniu od THC (Δ9-tetrahydrokannabinol) nie jest psychoaktywny, choć są zbliżone do siebie we wzorze chemicznym. THC-A łatwo przechodzi w THC. Cała różnica polega na tym, że THC-A występuje w surowej, nie wysuszonej i nie podgrzewanej (palonej, waporyzowanej) roślinie. Dzięki temu możemy korzystać z farmakologicznych właściwości bez efektu odurzenia. Modne jest wykorzystanie konopi do produkcji surowych soków czy smoothie.

Proces dekarboksylacji – różnice wzoru THCA i THC

THC-A  zamienia się w THC dopiero podczas procesu dekarboksylacji – czyli uwolnieniu z łańcucha wzoru chemicznego grupy karboksylowej CO₂. Proces ten zachodzi wyjątkowo efektywnie w temperaturze powyżej 100°C. THC-A jest substancją niestabilne termicznie i reakcja dekarboksylacji może zostać zapoczątkowana przez wiele czynników:


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


THCA THC różnice
THCA THC różnice wzoru strukturalnego
  • konwersja przy oddziaływaniu światła słonecznego – THC-A może przekształcić się w THC w różnym stopniu poprzez ekspozycję na światło słoneczne jeszcze w fazie wzrostu rośliny. Jeśli roślina konopi znajduje się w ciepłym słońcu przez dłuższy czas, jej cząsteczki THC-A powoli przekształcą się w THC,
  • palenie/waporyzacja – jeśli wysuszony pączek jest wystawiony na działanie wysokiego stopnia ciepła przez krótki czas wiele z istniejących cząsteczek THC-A szybko zamieni się w THC. Jednak nie wszystkie THC-A przekształcają się w THC (palenie THC-A nie jest najskuteczniejszą metodą dekarboksylacji).
  • konwersja w temperaturze pokojowej: THC-A przekształca się również w THC, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej przez wystarczająco długi czas. Z biegiem susz konopi indyjskich przechowywany w temperaturze pokojowej przy bardzo słabym oświetleniu zamieni ok. 20% THC-A na THC. Stopień reakcji można zwiększyć wykorzystując ekstrakty z oliwy z oliwek – 22% THC-A przejdzie w THC w ciągu 10 dni przy temperaturze 25°C. Najwięcej, bo aż  67% THC-A  konwertuje się w ekstrakcji etanolem przy tych samych warunkach.

Zalety THC-A

Badania wciąż są wstępne, a niektóre wyniki są nadal niepotwierdzone. Uważa się jednak, i wszystko na to wskazuje, że spożywanie kwasów kannabinoidowych jest kluczem do zapobiegania przewlekłym chorobom (IBS, jaskra, fibromialgia) spowodowanym niedoborem produkcji przez ludzki ogranizm endokannabinoidów. 

THC-A wykazuje właściwości przeciwzapalne – pomaga w leczeniu toczenia i stanów zapalnych stawów. Są dowody, że zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy stymulując prawidłowe działanie trzustki. Wykazuje działanie antypadaczkowe i neuroprotekcyjne – blokuje rozwój chorób neurologicznych. Efektywnie działa na brak apetytu przy anoreksji oraz u osób zarażonych wirusem HIV. Ma również działanie przeciwwymiotne. Najważniejszą zaletą tego kannabinoidu jest to, że można korzystać z medycznych właściwości bez jakiegokolwiek uczucia odurzenia.


Przeczytaj także o: Kannabinoidy w konopiach


 

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)