Ekstrakcja CO2
Ekstrakcja konopi

Ekstrakcja konopi za pomocą CO2

Opublikowany: 19 marca, 2019 godz. 2:39 pm przez / No Comments

Ekstrakcja to proces wyodrębniania określonej substancji lub zespołu substancji z danego surowca. Ekstrakcje konopi służą głównie otrzymywania olejków CBD, past, wosków i innych pochodnych. Co to jest ekstrakcja nadkrytycznym CO₂? Jakie są wady i zalety tej metody? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest ekstrakcja CO2?

Ekstrakcja za pomocą CO₂ w formie nadkrytycznej jest jedną z najlepszych metod uzyskiwania cennych substancji zawartych w konopiach. Nadkrytyczne CO₂ to forma pół-gazu i pół-cieczy uzyskiwana przy odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. CO₂ zachowuje przenikliwość gazu i dobrze wiąże substancje z ekstrahowanego materiału. Cały proces zachodzi bez użycia szkodliwych chemikaliów. Dla CO₂ stan nadkrytyczny uzyskuje się już przy niskich temperaturach. Jest to korzystne przy ekstrakcji olejków CBD. Nie dochodzi do zniszczenia innych kannabinoidów oraz wielu cennych substancji pomocniczych takich jak terpeny i flawonoidy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Odpowiedni susz

Niezmiernie ważne jest jaki materiał zostanie użyty do ekstrakcji. Susz konopny do produkcji olejów powinien być najwyższej jakości.  Nie ma kompromisów przy medycznym wykorzystaniu tej rośliny i jej produktów pochodnych. Użyty materiał powinien zawierać kwiatostany pozbawione liści, a uprawa konopi odbywać się poza środowiskiem miejskim (przemysłowym). Istotne jest aby konopie pochodziły z organicznych upraw, wolnych od herbicydów, pestycydów i nawozów sztucznych. Właśnie z takich upraw susz do swoich olejów pozyskuje producent marki BioHemp. 

Susz konopny BioHemp pochodzi od polskich rolników-pasjonatów uprawiających konopie w konwencjonalny sposób. Uprawy znajdują się na ekologicznych terenach Podkarpacia. Suszenie kwiatostanów odbywa się w specjalnych warunkach, które gwarantują najwyższej jakości susz wolny od pleśni. Przez prawidłowe wysuszenie rozumiemy nie tylko poziom suchości, ale także właściwy proces suszenia. Nieprawidłowo wysuszony materiał najczęściej traci swoje cenne substancje przez co po ekstrakcji nie uzyskamy wiele wartościowych składników.

Ekstrakcja CO2 – Proces

Ekstrakcja odbywa się w warunkach laboratoryjnych przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia. Przed całym procesem susz konopny poddawany jest mieleniu co ułatwia penetrację CO₂ w formie nadkrytycznej. Specjaliści umieszczają w ekstraktorze przygotowany surowiec, przez który przenika nadkrytyczny CO₂. Do CO₂ uwalniane oleje, kannabinoidy i inne substancje jakie zawiera roślina. Powstała mieszanina trafia następnie do separatora, gdzie obniża się temperaturę i ciśnienie. Wówczas CO₂ wraca do stanu gazu i odparowuje z mieszaniny. Tworzy się tak ekstrakty olejne z pełnym spektrum wszystkich substancji jakie zawiera roślina – wolne od rozpuszczalników i bez niepożądanych przemian chemicznych.

Wady i zalety ekstrakcji

Do wad możemy jedynie zaliczyć kosztowność tej metody i to że nie da się jej przeprowadzić w zwykłych warunkach domowych. Zalety to z kolei cały wachlarz korzyści dla zdrowia. Metoda ta gwarantuje niezwykłą czystość produktów, wolną od szkodliwych rozpuszczalników ekstrakcyjnych (etanol, benzyna ciężka, eter naftowy). Ponadto Ekstrakcja CO₂ pozwala zachować związki terpenów i flawonoidów oraz inne jakie zawierają konopie. Jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Cały proces zachodzi w bezpiecznych warunkach – bez dostępu tlenu (nie dochodzi do zjawiska utleniania). Gorąco polecamy produkty ekstrakcji CO₂ – są najwyższej jakości.

Ekstrakcja CO2 kontra alkoholowa

Drugą z najbardziej popularnych ekstrakcji jest ekstraktacja alkoholowa najczęściej wykonywana przy użyciu etanolu.

Dowiedz się więcej o ekstrakcji alkoholowej czytając poniższy artykuł:

Ekstrakcja alkoholowa olejku CBD

Urządzenia do ekstrakcji znajdziesz w naszym sklepie w kategorii EKSTRAKTORY

Latest posts by Daniel Kabala (see all)