Rekreacja

Jointy blanty i spliffy – czym się różnią?

Opublikowany: 17 maja, 2022 godz. 12:03 pm przez / No Comments

Palenie jointów to prawdopodobnie wciąż najpopularniejszy sposób używania marihuany. Mieści się w kieszeni, łatwo go zapalić w dowolnym miejscu i można nim poczęstować znajomych. Palić można także blanty i spliffy. Chociaż obecnie wszystkie te pojęcia stosowane są zamiennie, warto wiedzieć czym różnią się od siebie jointy blanty i spliffy.

Jointy blanty i spliffy – jak je odróżnić?

Podstawowa różnica pomiędzy jointem, blantem i spliffem polega na ilości użytej marihuany i tytoniu oaz materiału użytego do zwijania.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Zarówno jointy i spliffy zwijane są w papierowe bibułki, ale spliff oprócz marihuany zawiera także tytoń. W przypadku blantów susz konopny zawijany jest w tytoniowe liście, np. z rozciętego cygara.

Joint wyglądem przypomina papierosa. To tzw. czyścioch, czyli czysta marihuana zawinięta w cienkie bletki (bibułki). Bletki dostępne są w różnych rozmiarach i smakach np. wiśniowym, czekoladowym.

Blunt to także czysta marihuana, ale zawijana w bletki konopne lub tytoniowe, które są nieco grubsze od tradycyjnych i dają dodatkowego energetycznego kopa do haju. Blanty zazwyczaj są większe niż jointy i spliffy, a co za tym idzie palą się dłużej.

Spliff to połączenie tytoniu i marihuany. Mieszankę zawija się w cienkie bletki, najczęściej dodając kartonowy ustnik.

Rodzaje i rozmiary bletek

Wybór bibułki ma istotny wpływ na doświadczenie palenia. Rozmiar, grubość i materiał powinien być dobrany do ilości zioła, które chcesz zwinąć oraz do liczby osób, z którymi chcesz palić. Gruby papierek ma tendencję do spalania się wolniej niż cienki, ale cienki nie będzie tak dobrze smakował.

Jeśli chodzi o smakowe bletki to nie są one dla wszystkich. Niektórzy palacze uważają, że papierki smakowe źle wpływają na smak i aromat konopi, ale inni są ich zwolennikami.

Konsumenci dokonują wyboru bletek również ze względu na łatwość zwijania i funkcjonalność. Te najlepsze nie rwą się, łatwo się zwijają, dobrze trzyma się je między palcami i palą się równomiernie. Nikt nie lubi jointa, który pali się wzdłuż jednej strony.

Jointy blanty i spliffy – co palić?

Każda metoda konsumpcji ma swoje plusy i minusy, a to, dlaczego ktoś wybrałby jedną metodę zamiast innej, zależy głównie od indywidualnych preferencji. Warto jednak znać zalety i wady każdej z nich.

Joint jest niewielki i zawsze można mieć go przy sobie by zapalić w dowolnej chwili. Nie tylko łatwo się go rozpala, ale także z łatwością można go zgasić i odłożyć na później. Jednak żeby go dobrze zwinąć potrzeba nieco doświadczenia. Warto mieć na uwadze, że jointa trudno jest palić dyskretnie. Wszyscy w otoczeniu domyślą się co palisz.

Spliffy mają podobne zalety co jointy – małe, łatwe do rozpalenia i dzielenia się dymkiem. Dodatek tytoniu daje bardziej energetyzujący efekt. Spliffy są także bardziej dyskretne od jointa, ponieważ przypominają papierosa. Warto jednak pamiętać, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia. Tytoń może także zepsuć smak zioła.

Blanty mają swoich zagorzałych fanów. Jedni palą je na co dzień, a inni zostawiają tylko na specjalne okazje. Plusy i minusy wyboru blantów są podobne jak w przypadku spliffów. Dla wielu dodatkowym minusem jest to, że często są aromatyzowane.

jointy blanty i spliffy

Globalne preferencje dla jointów, bluntów i spliffów

Popularność jointów, bluntów i spliffów różni się w zależności od regionu, odzwierciedlając kulturę konopi w różnych obszarach na całym świecie. Spliffy są najczęściej palone w Europie, gdzie jointy są powszechnie postrzegane jako marnotrawstwo.

Z kolei palacze w USA są bardziej skłonni do skręcania jointów niż spliffów, prawdopodobnie z powodu niekorzystnego wpływu tytoniu na zdrowie. Blunty także są raczej palone tylko w USA w porównaniu do reszty świata.


Źródło: leafly.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)