hotboxing
Rekreacja

HOTBOXING, czyli (ryzykowna) rozrywka palaczy marihuany

Opublikowany: 23 sierpnia, 2022 godz. 9:17 am przez / No Comments

Hotboxing przywodzi na myśl charakterystyczną scenę: dwóch przyjaciół dzielących się jointem w zaparkowanym samochodzie wypełnionym dymem. To ulubiona aktywność Cheech & Chong, która polega na wspólnym paleniu zioła w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni.

Co oznacza hotboxing?

Hotboxing odnosi się do czynności palenia w małej, niewentylowanej lub słabo wentylowanej przestrzeni. Może to być samochód, szafa, łazienka, namiot lub jakakolwiek mała zamknięta przestrzeń.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Wydychany podczas palenia marihuany dym zostaje uwięziony w tej zamkniętej przestrzeni i wypełnia ją coraz bardziej w miarę palenia. Oznacza to, że oprócz bezpośredniego wdychania dymu np. z jointa, wszyscy wdychają także dym z pomieszczenia jako bierni palacze.

hotbox

UWAGA! Hotboxing może być niebezpieczny dla zdrowia!

Jednym z głównych powodów, dla których hotboxing jest niebezpieczny, jest to, że brak wentylacji i ograniczenie tlenu powoduje wzrost poziomu CO2 we krwi palacza. Wysoki poziom dwutlenku węgla we krwi określany jest jako hiperkapnia. Stan ten może prowadzić m.in. do chorób płuc. Niedobór tlenu może również negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Po co ludzie to robią?

Z prostego powodu – żeby się dobrze bawić i uzyskać silniejszy haj. Wdychanie dymu jako bierny palacz może wywołać haj, chociaż nie tak intensywny jak bezpośrednie uderzenie dymu do płuc. Są też tacy, którzy lubią się lekko upalić, a później siedzieć w dymie, żeby ten stan podtrzymać więcej nie paląc. Czasem hotboxing wychodzi nieplanowany, gdy palacze chcą ukryć ten fakt przed otoczeniem i nie wypuszczają dymu z pomieszczenia, w którym palą. Jednym z ciekawszych miejsc na hotboksa jest iglo, ponieważ zimne powietrze sprawia, że odczuwany efekt palenia jest niezwykle orzeźwiający.

Czy hotboxing rzeczywiście potęguje haj?

W 2015 roku naukowcy z John Hopkins University przeprowadzili badanie dotyczące biernego palenia zioła. Sześć niepalących osób zostało umieszczonych w małej, zamkniętej, niewentylowanej przestrzeni z sześcioma palaczami.

Za pierwszym razem palacze otrzymali po 10 jointów, które w ciągu godziny wypalili. Druga próba polegała na tym samym, ale pomieszczenie było wentylowane.

Jak się okazało, po przebywaniu w pomieszczeniu bez wentylacji, osoby niepalące rzeczywiście odczuwały haj.

Podsumowanie

Hotboxing jest dość powszechny wśród palaczy marihuany, ale nie jest pozbawiony zagrożeń. Oprócz tego, że może negatywnie wpływać na zdrowie wiążą się z nim także konsekwencje prawne. Trudno nie zauważyć samochodu wypełnionego dymem, który zaparkowany jest w centrum miasta, dlatego wybór dyskretnego miejsca do palenia jest ważny. Z drugiej strony palenie w pomieszczeniu należącym do kogoś, kto nie przepada za marihuaną też nie jest dobrym pomysłem. Zapach marihuany może być trudny do wywietrzenia, ponieważ wnika on m.in. w różne tkaniny. Podsumowując, wszystko jest dla ludzi o ile do tematu podchodzi się z głową.


Źródło: leafly.com, banyantreatmentcenter.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)