Wiedza i Konopie

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do konopi

Opublikowany: 23 lutego, 2023 godz. 4:26 pm przez / No Comments

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez kawy? Fusy, które pozostają po jej wypiciu nie tylko świetnie nadają się do zrobienia peelingu, czy na kompost. Fusy z kawy to ekologiczny sposób na uzyskanie zdrowych i silnych plonów z uprawy konopi.

Jak można wykorzystać fusy z kawy do uprawy roślin?

Być może myślisz – Po co używać fusów z kawy, skoro mam dużo profesjonalnego nawozu? Kupny nawóz to wspaniała rzecz dla roślin, gdyż dostarcza im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto jednak wypróbować także fusy z kawy. Odpowiednio użyte fusy mogą zapewnić Twoim roślinom szereg korzyści i nie kosztować Cię więcej niż filiżanka kawy, którą przecież i tak wypijasz.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Zwalczanie szkodników

Dodanie fusów z kawy do gleby może pomóc odstraszyć wszelkie ślimaki i inne szkodniki. Chociaż nie zostało to udowodnione, ogrodnicy spekulują, że skuteczność fusów kawowych w zwalczaniu szkodników wynika zarówno z zawartości kofeiny, jak i samej tekstury fusów.

Bioróżnorodność gleby

Fusy z kawy służą nie tylko do zwalczania szkodników, ale także do zwiększania różnorodności biologicznej gleby, czyli infrastruktury bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które współpracują ze sobą, aby pomóc roślinom rozkwitnąć. W szczególności fusy z kawy uwalniają azot i inne składniki odżywcze, które służą do odżywiania i utrzymywania pożytecznych drobnoustrojów w glebie. Ponadto fusy z kawy mogą pomóc w poprawie struktury gleby i retencji wody.

fusy z kawy

Naturalna równowaga pH

Utrzymanie idealnego poziomu pH ma kluczowe znaczenie dla uprawy konopi. Zbyt wysokie lub zbyt niskie pH z pewnością spowoduje problemy np. z pobieraniem składników odżywczych. W glebie wymagany jest zakres pH 6–7. Lekka kwasowość pomaga roślinom wchłonąć wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu. Chociaż zużyte fusy z kawy nie są lekarstwem na gleby alkaliczne, mogą pomóc w utrzymaniu zrównoważonego poziomu pH. Pamiętaj o użyciu pehametru, aby upewnić się, że zarówno gleba, jak i roztwór odżywczy mieszczą się w odpowiednim zakresie.

Idealny kompost

Fusy z kawy są doskonałym źródłem materiału organicznego i są uważane za formę odpadów zielonych. Zawierające duże ilości azotu i innych składników odżywczych fusy z kawy są po prostu idealne do dodania do kompostownika. Gdy ziemia się rozkłada m.in. zwiększają napowietrzanie i zdolność zatrzymywania wody.

Jak nawozić konopie fusami z kawy?

Jak wspomniano, podstawowym sposobem wykorzystania fusów z kawy w uprawie konopi jest zastosowanie ich w glebie. Zawierając kluczowe makro i mikroelementy, fusy będą wspierać profil żywieniowy gleby. Upewnij się jednak, że użyjesz fusów we właściwym czasie. Zaleca sięy poczekać, aż rośliny rozwiną co najmniej trzy węzły. Ponadto nie przeciążaj podłoża; pamiętaj, że chcesz wspierać bioróżnorodność.

Spray na liście

Żeby zrobić spray do roślin wystarczy dodać dwie filiżanki fusów do około 5 litrów wody i pozostawić na noc, a następnie odcedzić. Ta mikstura może być następnie użyta do spryskiwania liści i łodyg roślin konopi w celu ich odżywienia.

W przeciwieństwie do mieszania fusów z glebą, jest mało prawdopodobne, aby przekarmić rośliny spryskując je. Jednocześnie opryski nie są długotrwałym rozwiązaniem żywieniowym, ale dobrym sposobem na zapewnienie roślinom niemal natychmiastowego źródła składników odżywczych.

Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na uprawie w domu, czy po prostu chcesz wypróbować nowe sposoby wspomagania rozkwitu roślin wykorzystaj fusy pozostałe po wypiciu porannej kawy.

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)