mity o konopiach indyjskich
Badania

Czy marihuana niszczy mózg? Fakty i mity

Opublikowany: 2 sierpnia, 2021 godz. 10:49 am przez / No Comments

Konopie indyjskie, pomimo licznych inicjatyw społecznych, w większości państw wciąż pozostają nielegalne. Zakazano ich używania bez dowodów naukowych popierających głoszone tezy, a w ciągu ostatnich dziesięcioleci rośliny te wciągane były w liczne kampanie antynarkotykowe. Nic dziwnego, że o konopiach indyjskich krążą różnego rodzaju mity. Na szczęście, wraz z upowszechnieniem się legalizacji marihuany i wzrostem liczby badań naukowych mity te są stopniowo obalane.

Zatrzymanie dymu lub pary w płucach daje większy haj?

Wydawałoby się to dość logiczne. Czy jednak istnieją jakiekolwiek dowody na poparcie tego twierdzenia?


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Niestety nie. W ramach jednego z badań u konsumentów marihuany przeanalizowano wpływ czasu wstrzymywania oddechu na ogólny efekt. Badacze przeanalizowali uczestników w zależności od tego, czy trzymali dym z konopi w płucach przez 0, 10 lub 20 sekund przy trzech różnych sesjach. Jednocześnie zmierzono tętno, wydajność pamięci oraz poziom odczuwanego haju. Naukowcy odkryli, że czas trwania wdechu nie miał zauważalnego wpływu na żaden z trzech pomiarów.

mity o konopiach indyjskich

Dlaczego więc możesz odczuwać większy haj, gdy wstrzymasz na chwilę oddech? Prawdopodobnie nie ma to nic wspólnego z samą marihuaną. Kiedy wstrzymujesz oddech, zapobiegasz przepływowi tlenu do mózgu. Może to spowodować uczucie oszołomienia, które ludzie często mylą ze zwiększonym hajem.

Palenie marihuany zabija komórki mózgowe?

Wiele osób uważa, że ​​marihuana jest szkodliwa dla mózgu. Chociaż prawdą jest, że haj tymczasowo zmniejsza pamięć krótkotrwałą, pogląd, że zabija komórki mózgowe, jest kompletnym mitem.

W jednym z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez naukowców z Duke University analizowano dwa identyczne bliźniaki – jeden, który przez dekadę spożywał konopie indyjskie, a drugi nie. Wyniki pokazały, że obaj mieli prawie dokładnie taki sam poziom funkcjonowania poznawczego po 10 latach.

Podobne wyniki uzyskano w badaniu przeprowadzonym rok wcześniej przez University of Colorado. Wykorzystano w nim funkcjonalne urządzenia MRI do analizy mózgów zarówno konsumentów konopi, jak i osób niebędących konsumentami. Naukowcy szukali w ich mózgach różnic w rozmiarze, strukturze i kształcie mózgu. Wyniki nie wykazały różnic między grupą spożywającą konopie indyjskie i drugą grupą.

mity o konopiach indyjskich

Ludzie, którzy upierają się, że marihuana uszkadza komórki mózgowe, często wskazują na badania z lat 70. przeprowadzone przez dr Roberta Heatha z Tulane University. Jego badanie wykazało, że małpy rezus wystawione na działanie dymu z konopi wykazywały uszkodzenie mózgu.

Jednak badanie to było niemal absurdalnie błędne i od tego czasu zostało całkowicie obalone. Po pierwsze, dr Heath nie opublikował swoich metod badawczych, tylko wyniki. To oczywiście uniemożliwiło analizę i weryfikację badań.

Kiedy jego metody zostały w końcu ujawnione, okazało się, że dr Heath wpompowywał równowartość 250 jointów z marihuany każdego dnia do klatek małp. To, że metody doktora Heatha były całkowicie nieprawdziwe i nieetyczne, nie powinno dziwić. Zanim przeprowadził swoje „badania nad konopiami”, wykonywał wiele nieetycznych testów. Obejmowały one testowanie dla CIA środków do „prania mózgu” na więźniach, czy używanie elektrod na mózgu gejów. Innymi słowy, nie był osobą, której można by zaufać, jeśli chodzi o opracowanie wiarygodnych, naukowych danych na temat marihuany.

W rzeczywistości nie tylko badania dr Heatha były całkowicie fałszywe, ale okazuje się, że konopie indyjskie mają wiele zalet, które wspierają zdrowie mózgu, w tym w walce z demencją i urazowymi uszkodzeniami mózgu.


Chcesz wiedzieć więcej o konopiach i ich zastosowaniu?
Korzystaj z wiarygodnych źródeł!

Książki i poradniki konopneLecznicza Marihuana Dr Mark Sircus to zbiór najlepszych opracowań napisanych przystępnym i zrozumiałym językiem. Bestsellerowe publikacje i najlepsi autorzy literatury konopnej. W naszej bibliotece znajdziesz książki i poradniki konopne po świecie naturalnych terapii, jak również przepisów kulinarnych. Dowiesz się w jaki sposób można przyjmować kannabinoidy z konopi. Poznasz łatwe przepisy na smaczne i zdrowe potrawy z konopi. Książki pozwolą otworzyć oczy na dobroczynne właściwości rośliny, która została niesłusznie uznana za złowieszczą roślinę narkotyczną. Dzięki dzisiejszej wiedzy na temat konopi, wiemy, że odpowiedzialne korzystanie z tej rośliny nie niesie żadnych lub w rzeczywistości bardzo niewielkie skutki uboczne.

>>> Kliknij i sprawdź ofertę książek i poradników <<<


Czy można odczuwać haj będąc w pobliżu osób palących marihuanę?

mity o konopiach indyjskichWyobraź sobie, że siedzisz w pokoju pełnym ludzi palących marihuanę, ale następnego dnia musisz zdać test na obecność narkotyków. Czy powinieneś się martwić o nieudany test narkotykowy? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie.

Teoretycznie jest to możliwe, aby odczuć haj w ten sposób, ale musiałbyś siedzieć w osobami palącymi marihuanę w małym, niewentylowanym pomieszczeniu przez wiele godzin. I nawet wtedy prawdopodobnie przejdziesz test na obecność narkotyków.

Jedno z badań testowało poziomy THC u osób nie używających konopi po tym, jak spędzali czas siedząc zarówno w niewentylowanych, jak i wentylowanych pomieszczeniach z osobami palącymi marihuanę. Wyniki pokazały, że chociaż mieli oni śladowe ilości THC w swoich organizmach, poziomy były tak niskie, że nie mieliby problemów z przejściem testu narkotykowego. Wprawdzie ilości THC były nieco wyższe u uczestników przebywających w niewentylowanym pomieszczeniu, ale nadal były na tyle niskie by przejść test. Tak więc, chociaż w ekstremalnych okolicznościach ten mit może być jednak faktem, to trzeba by dużo wysiłku i starań, aby do takiej sytuacji doszło.


Źródło: hellomd.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)