Dawkowanie produktów spożywczych z marihuaną
Rekreacja

Dawkowanie produktów spożywczych z marihuaną [CZ. 2]

Opublikowany: 7 grudnia, 2022 godz. 3:57 pm przez / No Comments

Prawidłowe dawkowanie produktów spożywczych z marihuaną jest kluczowe dla osiągnięcia pożądanego efektu. Jednocześnie spożywanie zbyt dużej ilości marihuany może spowodować nieprzyjemne skutki uboczne. Dzięki pierwszej części artykułu o dawkowaniu marihuany wiesz już jaki efekt wywołują poszczególne ilości THC i komu są dedykowane. Czas zagłębić się nieco dalej w temat produktów spożywczych z marihuaną i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jak masa ciała wpływa na dawkowanie produktów spożywczych z marihuaną i ich działanie?

Organizm każdego człowieka jest inny przez co także efekt stosowania różnych leków i substancji jest odmienny. Reakcja jednej osoby na dawkę edibles może się znacznie różnić od drugiej. Dlaczego? Składa się na to kilka czynników, w tym wcześniejsza historia używania konopi indyjskich, czynniki żołądkowo – jelitowe oraz wrażliwość układu endokannabinoidowego.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Po przekroczeniu ekstremalnie wysokich dawek THC, takich jak 150 mg, 200 mg, a nawet 500 mg, wzrasta ryzyko senności, nudności i paranoi, nawet dla konsumentów, którzy uważają się za doświadczonych użytkowników marihuany.

Po jakim czasie produkty spożywcze z marihuaną zaczynają działać?

Zwykle jest to 20 – 60 minut, ale może to zająć więcej czasu w zależności od wielu czynników, takich jak metabolizm, problemy z przewodem pokarmowym, pory dnia, przyjęta dawka itp. Zawsze zaleca się rozpoczęcie od niewielkiej dawki i odczekanie co najmniej 45 – 90 minut. Po tym czasie można sięgnąć po więcej jeśli efekt jest niezadowalający.

Najczęstsze błędy w dawkowaniu marihuany mają miejsce, gdy dana osoba przyjmuje zbyt dużą dawkę w stosunku do swojej tolerancji lub nie odczuwa żadnego efektu po zjedzeniu po godzinie i decyduje się na kolejną dawkę. Dwie godziny później obie dawki zaczynają działać jednocześnie, a konsument doświadcza nieprzyjemnych skutków nadmiernego spożycia konopi i zaczyna się nieprzyjemny bad trip.

Co się dzieje w wątrobie, kiedy zjesz produkty spożywcze z marihuaną?

W przeciwieństwie do palenia, waporyzacji, czy dabbingu, po spożyciu doustnym marihuana musi zostać strawiona i zmetabolizowana w wątrobie. Żeby marihuana mogła zadziałać nasza wątroba wytwarza enzym CYP2CP, który przekształca delta-9 THC w silniejszy metabolit, zwany 11-hydroksy-THC, ale chociaż 11-hydroksy-THC może być nawet trzy razy silniejszy niż THC przyjmowany metodą wziewną, znaczna jego część może zostać zniszczona podczas trawienia, a nasz organizm wchłania go mniej wydajnie.

Jak długo utrzymuje się efekt działania marihuany?

To także zależne jest od wielu czynników. Dla umiarkowanie doświadczonego konsumenta, efekt zjedzenia średnio 5 mg THC utrzymuje się od 2 do 4 godzin. Maksimum działania odczuwalne jest po około godzinie. Jeśli masz wysoką tolerancję THC lub szybki metabolizm, haj może ustąpić szybciej. Dla kogoś z niską tolerancją lub wolniejszym metabolizmem ta dawka 5 mg THC spożyta doustnie może dawać efekt nawet przez 6 godzin.

Jaki rodzaj produktów spożywczych z marihuaną daje najsilniejszy efekt?

Różne rodzaje produktów spożywczych mają różne składniki i unikalne formuły, więc nawet ta sama dawka brownie z konopi indyjskich niekoniecznie będzie dawać taki sam efekt jak napój z konopi indyjskich. Niektóre produkty działają szybciej, gdyż są szybciej trawione.

Twarde cukierki i lizaki z THC, a także napoje, mają jedne z najszybszych czasów działania, ponieważ są wchłaniane głównie przez tkankę chłonną jamy ustnej, a nie przez przewód pokarmowy.

Słodkie produkty spożywcze, takie jak żelki, karmelki i czekoladki, zaczynają działać nieco później, ponieważ muszą być trawione, ale są też szybciej trawione w porównaniu do innych produktów trafiających do układu pokarmowego ze względu na prostszą listę składników.

Wypieki zwykle trawione są najdłużej, a zatem na ich efekt trzeba poczekać najdłużej. Głównie ze względu na ich konsystencję i energię potrzebną do ich strawienia i metabolizowania.


Treści zamieszczone w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej.

Jeżeli potrzebujesz recepty na medyczną marihuanę, porady specjalisty lub pomocy przy dawkowaniu CBD i THC zapraszamy na terapeutyczne konsultacje konopne.


Źródło: leafly.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)