Rekreacja

Alergia na marihuanę – objawy, diagnoza, leczenie

Opublikowany: 1 czerwca, 2022 godz. 11:28 am przez / No Comments

Konopie indyjskie są dobrze znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i innych terapeutycznych korzyści. Możliwe jest jednak doświadczanie objawów podobnych do alergii po ich spożyciu. Czy można być uczulonym na zioło? Niestety tak. Jednak alergia na marihuanę – czy konopie w ogóle – niekoniecznie oznacza, że należy zaprzestać ich używania.

Co powoduje alergię na marihuanę?

Tak jak ludzie mogą przez całe życie rozwijać alergie na rośliny, zwierzęta domowe i leki, tak samo jest to możliwe w przypadku konopi indyjskich, niezależnie, czy są palone, jedzone, czy wdychane jako pyłki w powietrzu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Reakcje alergiczne na marihuanę są zazwyczaj spowodowane przez pyłki, dym lub nasiona konopi, chociaż możliwe jest również rozwinięcie wrażliwości i wystąpienie reakcji alergicznej na olej CBD, czy THC.

Jak objawia się alergia na marihuanę?

Objawy alergii na marihuanę często można pomylić z alergiami sezonowymi, katarem siennym lub objawami przeziębienia. Różnica polega jednak na tym, że objawy pojawiają się natychmiast po użyciu konopi, w ciągu kilku minut – maksymalnie godziny. Jeśli zauważysz niepokojące objawy i pojawiają się one za każdym razem, gdy masz kontakt z konopiami indyjskimi, najlepiej zaprzestać ich używania i  sprawdzić, czy jest się na nie uczulonym.

Objawy ze strony układu oddechowego

Jeśli uważasz, że możesz być uczulony na zioło, zwróć uwagę na następujące objawy po paleniu:

  • łzawienie, swędzenie lub zaczerwienienie oczu
  • katar, kichanie
  • nudności i/lub wymioty
  • suchy kaszel
  • ból lub swędzenie gardła
  • objawy podobne do kataru siennego

Oczywiście należy również pamiętać, że niektóre z tych objawów są typowymi skutkami ubocznymi używania konopi indyjskich. Na przykład czerwone oczy po marihuanie są charakterystyczne i o wiele mniej niepokojące niż poważne nudności i wymioty.

W rzadkich przypadkach reakcje alergiczne na konopie mogą być jeszcze poważniejsze i powodować wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan, w którym drogi oddechowe się zamykają. Jest to niezwykle rzadkie, ale bez pomocy medycznej taka reakcja może być śmiertelna.

Objawy dermatologiczne

Reakcje alergiczne na konopie występują nie tylko podczas palenia, ale mogą dawać objawy także podczas samego kontaktu z rośliną. Fizyczna ekspozycja na marihuanę może czasami powodować stan zapalny skóry, zaczerwienienie i swędzenie. Wystarczy, że jednym ze składników kosmetyku lub perfum są konopie.

Czy jesteś uczulony na marihuanę? – Diagnoza

W przypadku podejrzenia alergii na marihuanę, lekarz może wykonać dwa rodzaje testów alergicznych. Powszechnym testem służącym do identyfikacji alergii, które wykona alergolog, jest punktowy test skórny. Lekarz użyje małej igły do ​​nakłucia skóry, zwykle przedramienia lub pleców i naniesie niewielką ilość alergenu. Po 15-20 minutach będzie widoczne, czy dana osoba jest uczulona na badaną substancję. Jeśli jesteś uczulony, organizm zareaguje obrzękiem lub swędzeniem w miejscu nakłucia.

Innym rodzajem testu alergicznego jest badanie krwi – ogólnie uważane za bezpieczniejszą opcję, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej. Jednak na wyniki trzeba czekać nawet kilka dni, a nie minut jak w przypadku punktowego testu skórnego.

Masz alergię na marihuanę. Co dalej?

Przede wszystkim, jeśli alergia jest ciężka, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z konsumpcji i kontaktu z rośliną. Jeśli jednak alergia ma łagodny przebieg można wprowadzić pewne środki ostrożności. Podczas pracy z marihuaną noszenie maski, rękawiczek i przyjmowanie leków przeciwhistaminowych może całkowicie zmniejszyć lub całkowicie zapobiec objawom. Dla konsumentów marihuany cierpiących na astmę ważne jest, aby mieć pod ręką inhalator na wypadek narażenia na pyłek w powietrzu.

Jeśli alergia wydaje się być spowodowana przez THC, a nie przez pyłki lub inne alergeny w powietrzu, można spróbować odmian konopi o niskiej zawartości THC i wysokiej zawartości CBD. Porównując szczepy THC ze szczepami CBD, użytkownik może określić, czy konkretny kannabinoid jest przyczyną objawów, czy nie.

alergia na marihuanę

Alergia na marihuanę jest do opanowania

Jeśli okaże się, że jesteś uczulony na marihuanę, nie oznacza to, że Twój związek z ziołem dobiegł końca. Nadal możesz cieszyć się trawką, nawet będąc alergikiem. Oczywiście o ile przebieg alergii nie jest ciężki ani zagrażający życiu.

Większość alergii na marihuanę jest łagodna lub umiarkowana, podobnie jak alergie sezonowe. Jeśli potrafisz poradzić sobie z katarem siennym, alergia na marihuanę wcale nie musi zmieniać Twoich nawyków.


Źródło: herbiesheadshop.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)