Przeciwnowotworowe właściwości
Flawonoidy w konopiach

Kwercetyna – Zastosowanie i właściwości

Opublikowany: 3 lutego, 2020 godz. 9:20 am przez / No Comments

W roślinach konopi występuje ponad 500 związków, a flawonoidy takie jak kwercetyna, należą do tych najmniej licznych. Naukowcy szacują, że stanowią one zaledwie 2,5% suchej masy rośliny, ale mimo to w ostatnim czasie skupiają na sobie uwagę badaczy głównie ze względu na potencjalne właściwości medyczne.

Kwercetyna – gdzie ją znajdziemy?

Okazuje się, że kwercetyna może być jednym z bardziej wszechstronnych flawonoidów odkrytych w konopiach indyjskich. Badania wskazują, że może mieć działanie m.in. przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Podobnie jak inne flawonoidy, jak np. kemferol i apigenina, występuje także w innych roślinach m.in. w cebuli, jarmużu i kaparach.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


W rzeczywistości kwercetyna występuje w tak wielu popularnych roślinach, że badanie przeprowadzone w 2015 roku przez naukowców w Oregon State University dowiodło, że jest to jeden z najczęściej spożywanych flawonoidów: codziennie około 25 – 50 mg przez przeciętnego konsumenta. Istnieje także spora szansa, że kwercetynę masz właśnie na sobie. Jest to wszechstronny, naturalny barwnik dający kolor od brązowo – pomarańczowego do jasno żółtego. Coraz częściej kwercetyna dodawana jest jako składnik produktów do makijażu i pielęgnacji skóry.

Jednym z najbardziej intrygujących potencjalnych zastosowań tego flawonoidu jest wspomaganie leczenia niektórych nowotworów, co potwierdziło wiele badań, z których uzyskano obiecujące wyniki.

kwercetyna

Kwercetyna – działanie przeciwnowotworowe

W 1996 roku zespół naukowców z Wielkiej Brytanii przeprowadził badanie kliniczne na ludziach, aby ustalić, czy kwercetyna może pomóc w hamowaniu proliferacji komórek rakowych. Wyniki, które znaleźli, były zachęcające – jak napisali autorzy badania w czasopiśmie Clinical Cancer Research, kwercetyna może być bezpiecznie podawana dożylnie i wykazała aktywność przeciwnowotworową.

W innym badaniu szwajcarscy naukowcy we współpracy z badaczami z UCLA poparli teorię o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym kwercetyny. Wyniki analiz wykazały, że doustne podawanie tego flawonoidu hamowało wzrost linii komórek nowotworu trzustki oraz powodowało znaczną apoptozę komórek i zmniejszało namnażanie komórek nowotworowych. Chociaż badanie zostało przeprowadzone na myszach to sugerować może, że kwercetyna ma przed sobą świetlaną przyszłość w kwestii leczenia nowotworów.

Jednak to badanie (podobnie jak wiele innych) nie przekonało American Cancer Society (ogólnokrajowej, amerykańskiej organizacji non-profit zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym), że kwercetyna może być realnym sposobem leczenia raka.

Inne niż przeciwnowotworowe właściwości

W przeglądzie z 2009 roku opublikowanego w czasopiśmie Journal of Young Investigators dotyczącego istniejących badań nad kwercetyną dogłębnie przyjrzano się właściwościom przeciwutleniającym tego flawonoidu. Stwierdzono, że związek ten może izolować mózg przed stresem oksydacyjnym związanym z chorobami takimi jak np. Alzheimer, czy Parkinson.

Autor badania doszedł do wniosku, że kwercetyna ma strukturę, dzięki której może działać jako silny przeciwutleniacz, ale jednocześnie nasunęło mu się wiele pytań m.in. na temat biodostępności tego związku, gdyż liczne badania dały sprzeczne wyniki. Niektórzy sugerują nawet, że kwercetyna nie musi być koniecznie wchłaniana przez organizm, aby była skuteczna. To rodzi wiele pytań, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Tymczasem  Food and Drug Administration (Agencja Żywności i Leków ze Stanów Zjednoczonych) twardo odpycha wszelkie dowody naukowe świadczące o właściwościach zdrowotnych kwercetyny. W marcu 2017 roku FDA wysłała list ostrzegawczy do marki o nazwie „Cape Fear”, która reklamowała tabletki kwercetyny jako lek przeciwhistaminowy i przeciwzapalny. Nieco ponad miesiąc później kolejny list otrzymała marka DoctorVicks za twierdzenia, że witaminy z dodatkiem kwercetyny mogą chronić przed chorobami serca i rakiem.

Na dzień dzisiejszy, mimo obiecujących wyników badań, mało prawdopodobne jest to, że kwercetyna w przyszłości zastąpi konwencjonalne leczenie nowotworów, choroby Alzheimera, czy innych schorzeń.


Źródło: cannabismd.com


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)