uprawy medycznej marihuany w Polsce Jarosław Sachajko
Wiadomości z Polski

Uprawa medycznej marihuany – wstępna zgoda Rządu

Opublikowany: 21 kwietnia, 2021 godz. 12:09 pm przez / No Comments

W ubiegły piątek, 16 kwietnia doszło do spotkania Jarosława Sachajko (posła Kukiz’15) oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Zdrowia. Jak poinformował poseł w rozmowie z jednym z portali konopnych – jest wstępna zgoda rządu na uprawy medycznej marihuany w Polsce oraz podniesienie limitu THC w konopiach siewnych do 0,3%.

Jak się okazuje za kilka dni ma odbyć się kolejne spotkanie, podczas którego omówione zostaną zasady wprowadzenia kolejnych zmian. Jak twierdzi poseł Jarosław Sachajko istnieją spore szanse na powodzenie dalszych rozmów. Początkowo Minister Zdrowia miał pewne obawy, czy produkcja medycznej marihuany w Polsce nie posłuży innym celom niż medyczne. Jednak zaproponowane przez Jarosława Sachajko rozwiązanie, aby uprawy były prowadzone przez instytuty rządowe ostatecznie przekonały Wiceministra Zdrowia. Wstępnie wyraził on na to zgodę, jak również na zwiększenie limitu THC w konopiach siewnych do 0,3%. Co to oznaczałoby dla rolników? Nie byliby oni karani za przekroczenie limitu THC w roślinach, co ma obecnie miejsce już przy przekroczeniu dopuszczalnej normy o 0,01%. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 0,2% THC.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


20 kwietnia w Światowy Dzień Marihuany w Sejmie złożony został gotowy Pakiet Ustaw Konopny

Przygotowywany był on od kilku miesięcy przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Powołane trzy podzespoły zajmowały się odpowiednio kwestiami związanymi z dekryminalizacją marihuany, możliwościami uprawy medycznej marihuany w Polsce, a także regulacjami związanymi z uprawami konopi siewnych na potrzeby przemysłu.

O tym, że prace nad projektem zostały zakończone Zespół poinformował w ostatni poniedziałek.

Zgodnie z zapowiedzią projekt został złożony do Sejmu 20 kwietnia. Data nie była przypadkowa bowiem właśnie tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Marihuany.

Co dokładnie zawiera Pakiet Ustaw Konopnych? Jego treść wraz z uzasadnieniami jest już dostępna na stronie Sejmu

MARIHUANA REKREACYJNA

Za przygotowanie projektu odpowiedzialna była sama Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska.

 • racjonalizacja przepisów dotyczących kar za posiadanie przez osoby dorosłe niewielkich ilości marihuany i haszyszu na własne potrzeby:
   • posiadanie 5 gram marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie będzie karane
   • posiadanie 5-10 gram marihuany i haszyszu będzie karane grzywną,
 • możliwość posiadania 4 krzaków konopi innych niż włókniste na gospodarstwo domowe.

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU

MEDYCZNA MARIHUANA

Tą kwestią zajmowała się Wiceprzewodnicząca Zespołu Paulina Matysiak.

 • umożliwienie uprawy konopi innych niż włókniste na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa oraz nadzoru nad tymi uprawami;
 • wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęć „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem”, analogicznych do stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości;
 • umożliwienie pacjentom przyjmującym produkty lecznicze sporządzone z konopi innych niż włókniste przetwarzanie i przerabianie na własny użytek tych produktów leczniczych;
 • uchylenie przepisu uniemożliwiającego wydawanie świadczeniobiorcy leków recepturowych przygotowanych z surowców farmaceutycznych za opłatą ryczałtową;
 • uwzględnienie w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów lekarza i farmaceuty zagadnień związanych z medycznym zastosowaniem konopi.

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU

KONOPIE WŁÓKNISTE

Projekt przygotowany został przez sekretarz Zespołu Urszulę Zielińską.

 • uchylenie obowiązku rejonizacji i wprowadzenie obowiązku zgłaszania upraw
 • rozszerzenie katalogu zastosowań konopi włóknistych
 • zwiększenie dopuszczalnego poziomu THC do 0,30%

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU


Przeczytaj także:


Źródło: pap.pl, facebook.com, weednews.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)