bongo
Wiadomości ze Świata

Bongo jako mistyczny totem

Opublikowany: 8 lipca, 2021 godz. 9:44 am przez / No Comments

Ludzkość odbyła długą wędrówkę od odkrycia koła do wynalezienia pierwszej fajki wodnej. Jak wyglądało pierwsze bongo? Gdzie i kiedy powstały? Jaką rolę odgrywały w kulturach na świecie? Poznajcie historię bonga – mistycznego totemu.

Pochodzenie

Właściwe słowo bongo pochodzi od tajlandzkiego słowa buang” i było adaptacją słowa popularnej, tradycyjnej fajki używanej w tym regionie. Buang był zwykle wykonany z bambusa i używany do palenia tytoniu, konopi, haszyszu czy opium. Rozprzestrzenianie się tego wczesnego bonga było przypisywane kupcom, którzy handlowali wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Konopie w kulturach i religiach świata były wykorzystywane już starożytnym Egipcie i Chinach. Pierwsze wzmianki o rytualnych praktykach z konopiami pochodzą z tekstu Herodota – historyka greckiego z V w. p.n.e.  Nie można dokładnie określić kiedy praktyka przeciągania dymu przez wodę miała swoje miejsce, ale odkrycia archeologiczne wskazują na czasy przed naszą erą.

Pierwsze bonga

Pierwsze użycie bongów odbywało się w azjatyckich i afrykańskich regionach świata. Najstarszym i najcenniejszym od niedawna odkryciem są “bonga z Rosji“. Zostały znalezione w 2013 r. w grobowcu plemienia Scytów wraz ze złotymi miskami i biżuterią. Bongo, a właściwie dwa – wykonane jest ze złota i składa się z kilku elementów i złotych rurek. Historycy  nie mają wątpliwości, że naczynia były wykorzystywane do palenia opium i konopi, ale być może w tych naczyniach warzono miksturę z obu substancji. Badania kryminologiczne czarnego osadu na naczyniach potwierdzają obecność opioidów i kannabinoli.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jedna z najwcześniejszych afrykańskich form została wydobyta z jaskiń w Etiopii i była używana między 1100 a 1400 naszej ery. W jaskini znaleziono kilka fajek wykonanych ze zwierzęcych rogów, które połączone były z glinianą ceramiką. Tworzyły w ten sposób system przepływu dymu przez wodę. Bonga odgrywały nieodzowny element rytuałów i były zwykle w posiadaniu wodza plemienia. Bonga afrykańskie bardzo często były wykonywane z drewna, gliny, oraz tykwy. Tykwa podobnie jak w kulturze australijskich Aborygenów była wykorzystywana jako część centralna – zbiorniczek na wodę.

W starożytnych Chinach można było trafić na wodne fajki z bambusa wykonywane przez wiejską ludność. Prawdziwe dzieła sztuki wykonywane były jednak z mosiądzu, brązu, srebra czy złota. Posiadały zbiorniczek na wodę, długie szyjkowate ustniki, pojemniczek na opium czy konopie z pokrywką. Niektóre egzemplarze są naprawdę ekstrawaganckie i dostojne. Materiał, z którego wykonane było bongo jak również zdobienia świadczyły o statusie społecznym. Uważa się, że cesarzowa Cixi z dynastii Qing w Chinach została pochowana wraz z bardzo cennymi trzema bongami. Wiele egzemplarzy, które pochodzą z Chin posiada porcelanowy pojemnik na wodę zdobione oplotem z metali i kamieni szlachetnych.

Mistyczny, święty totem

Mistyczny totem – łącznik z mądrością przodków i światem bogów. Święty totem – zapominamy jaki exodus odbyła ludzkość, aby od odkrycia koła móc przed nim stanąć w pierwotnejpozycji. Pozycja ciała jaką się przyjmuje podczas palenia bonga oraz ułożenie ust… to wszystko jest symboliką najczystszejformygłodu – to jak kozioł ssący mleko matki.

Dzisiejsze bonga nie mają już swojego duchowego “wydźwięku”. Są produkowane komercyjnie, bez intencji i emocji jakie powinny towarzyszyć jego powstawaniu. Dziś bongo traktuje się zwyczajnie… zbyt zwyczajnie. Kiedy kolejnym razem pochylimy czoło przed bongiem – pamiętajmy jakie są jego duchowe korzenie. Potraktujmy to co nastąpi jako ceremonię – z należytym szacunkiem dla duchów naszych przodków.

Źródła:

thehuffingtonpost.co.uk

Latest posts by Daniel Kabala (see all)