Wiadomości z Polski

Uprawa medycznej marihuany nadal zakazana

Opublikowany: 5 września, 2019 godz. 7:58 am przez / No Comments

Chociaż stała się w Polsce legalna dwa lata temu, jednak uprawa medycznej marihuany jest ciągle zakazana. Stąd musimy ją importować. Korzystają na tym zagraniczne firmy, a tracą polscy rolnicy i pacjenci. Opieszałość polskich ustawodawców może oznaczać, że zostaniemy w tyle i zawsze będziemy uzależnieni od zewnętrznych dostaw, mimo że to Polska ma potencjał stać się potentatem tej branży.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Polska sprowadzi więcej suszu z Kanady

Jak czytamy w Pulsie Biznesu, kanadyjska spółka Canopy Grow zwiększy swoje dostawy do Polski. Na początku roku sprowadziła do Polski 7 kg suszu, wiosną 15, a jesienią planuje zwiększyć import nawet do 100 kg miesięcznie. Kanadyjska spółka-matka jest notowana na giełdzie w Toronto i tam wyceniana na 47 mld zł. Kanada jest światowym liderem jeśli chodzi o prawo przyjazne dla producentów i przetwórców konopi, a jej obecny rząd ciągle pracuje nad ułatwieniem rozwoju tej części gospodarki.

 
uprawa medycznej marihuany
 

THC legalne dla niektórych pacjentów, ale nie do uprawy

O ile pacjentom w Polsce w ogóle uda się znaleźć aptekę, w której jest dostępna medyczna marihuana, przeżywają niemiłe zaskoczenie przy okienku. Okazuje się, że jest bardzo droga i to blokuje wielu pacjentów przed kuracją, która może im pomóc. Ceny w aptekach są wyższe niż czarnorynkowe, co niektórych skłania do poszukiwania lekarstwa u dilerów. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zagrożeniami i wcale nie gwarantuje produktu o odpowiednich właściwościach leczniczych.

Problemy późnego startu uprawy

Podobną sytuację jak Polska miały Niemcy. Tam popyt na refundowaną przez państwo medyczną marihuanę znacząco przewyższył ilość surowca dostępnego na rynku. Zarejestrowały się dziesiątki tysięcy ludzi w miejsce spodziewanych 700.

Niemcy rozpisali przetarg na krajową uprawę medycznej marihuany, która miała dać 6,6 tony suszu. Jednak inicjatywa, która miała zacząć się na wiosnę 2019 r., została zablokowana przez sąd okręgowy w Dusseldorfie. Stąd, podobnie jak Polska, Niemcy są dalej uzależnione od importowania znacznej ilości suszu.  

Uprawa medycznej marihuany w Polsce?

W czasie, gdy izraelski biznes konopny jest wyceniany na 260 mln zł, Polska dalej stoi w miejscu i zakazuje upraw medycznej marihuany. Czy doczekamy czasów, gdy w Polsce będziemy mogli legalnie hodować medyczną marihuanę? Szereg inicjatyw przekonuje do tego, że nasz kraj może stać się konopną potęgą. Co się stanie dalej, zależy także od nas.

źródło: pb.pl, forbes, prawo.pl

zdjęcia: freepik, cnn

Przeczytaj także o: Nowy producent, nowe odmiany. Medyczna marihuana jest ponownie w aptekach!

 

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)