Kannabinoidy w konopiach

THC działa na kobiety i mężczyzn w odmienny sposób

Opublikowany: 22 listopada, 2023 godz. 11:55 am przez / No Comments

Pomiędzy kobietą i mężczyzną istnieje wiele różnic nie tylko w wyglądzie, ale także np. pod względem emocjonalnym. Co ciekawe – i co wielu może zaskoczyć – kobiety i mężczyźni inaczej mogą reagować na marihuanę i jej składniki, a zwłaszcza na THC.

Wpływ THC na organizmy zwierząt

Podobnie jak większość badań w środowisku medycznym również te nad marihuaną prowadzone są z reguły na gryzoniach. Wykorzystywane są do nich najczęściej samce. Dlaczego? Powodem takiego wyboru jest uniknięcie wahań poziomu hormonów związanych z samicami, które zwykle wywołują bardziej zróżnicowane skutki w całym cyklu rozrodczym samic.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


W rezultacie duża część tego, co rozumiemy w zakresie działania THC dotyczy głównie samców zwierząt. Jednak w badaniu opublikowanym w Psychopharmacology (2019) zbadano skutki palenia marihuany u obu płci i stwierdzono, że THC wpływa na kobiety zupełnie inaczej niż na mężczyzn.

W badaniu z podwójnie ślepą próbą dziewięćdziesięciu jeden konsumentów konopi paliło skręta zawierającego 12,5% THC lub placebo. Wszyscy uczestnicy badania mieli od 19 do 25 lat i wszyscy używali konopi od jednego do czterech razy w tygodniu.

Po zastosowaniu swojej dawki uczestnicy oznaczali na skali efekty i wypełniali testy poznawcze. W tym samym czasie naukowcy monitorowali ich funkcje poznawcze.

Badacze zauważyli, że podczas gdy kobiety paliły tyle samo czasu co mężczyźni, zwykle paliły rzadziej. Pomimo mniejszego spożycia u kobiet naukowcy nie odnotowali różnic w subiektywnej analizie wpływu na nastrój lub funkcje poznawcze w porównaniu z mężczyznami objętymi badaniem.

THC kobiety mężczyźni

Jak kobiety odczuwają działanie THC?

Podczas gdy mężczyźni i kobiety różnie reagują na konopie indyjskie, naukowcy mają trudności ze znalezieniem powtarzalnych wzorców w różnicach między obiema płciami.

W badaniu opublikowanym w British Journal of Pharmacology (2010) podjęto próbę określenia różnic między płciami w zakresie działania kannabinoidów. Badacze odkryli pewne istotne różnice między obiema płciami, a odkrycia te sugerują, że kobiety wydają się być bardziej wrażliwe na wpływ THC na prawie każdym poziomie.

Wydaje się, że kobiety uzyskują zwiększone korzyści w zakresie łagodzenia bólu, depresji i lęku. Doświadczają również wzmożonych doznań seksualnych. Co więcej, w przypadku kobiet marihuana skuteczniej leczy katalepsję niż u mężczyzn.

W ramach badania wykazano, że mężczyźni mieli tendencję do odczuwania zwiększonego apetytu i zmniejszonego zainteresowania zachowaniami seksualnymi przy niższym libido. Najprawdopodobniej wynika to ze zdolności konopi do obniżania poziomu testosteronu.

Jednak chociaż wyniki tych badań wydają się być wiarygodne, inne zaprzeczają powyższym ustaleniom.

Która z płci czerpie większe korzyści z marihuany w łagodzeniu bólu?

Badanie opublikowane w Drug and Alcohol Dependence w 2016 roku dotyczyło przeciwbólowego działania konopi na mężczyzn i kobiety. Autorzy badania doszli do wniosku, że palenie marihuany zapewnia lepsze działanie przeciwbólowe mężczyznom.

Naukowcy nie podali powodu różnic i podkreślili potrzebę dalszych badań. Według nich to badanie podkreśla istotę włączenia zarówno mężczyzn, jak i kobiet do badań klinicznych mających na celu zrozumienie wszelkich potencjalnych terapeutycznych i niepożądanych skutków THC.

W innym badaniu opublikowanym na Washington State University, które przeprowadzono 2 lata wcześniej, a zatem w 2014 roku stwierdzono, że jest odwrotnie, tzn. że to kobiety czerpią większe korzyści przeciwbólowe z marihuany. Warto jednak podkreślić, że kobiety odczuwały zwiększoną ulgę w bólu tylko wtedy, gdy ich poziom estrogenu był bardzo wysoki.

Hormony i reakcje na THC – Kobiety vs. mężczyźni

Kobiety mają wyższy poziom estrogenu, hormonu płciowego, który zmienia się w całym cyklu rozrodczym. Według badań opublikowanych w Life Sciences już w 1994 roku, liczba receptorów kannabinoidowych CB1 zmienia się wraz z ilością estrogenu w mózgu. Badacze zauważyli również, że estrogen zwiększa ilość anandamidu w mózgu – endokannabinoidu o strukturze podobnej do THC.

Takie rozumowanie ma sens. Wyższy poziom estrogenu u kobiet oznacza silniejsze odczuwanie skutków THC. Jednak może okazać się to zaletą tylko z pozoru. Kiedy żeńskie receptory CB1 ulegają nadmiernej aktywacji z powodu interakcji THC i estrogenu, równowaga może zostać zaburzona. Badanie opublikowane w Behavioural Brain Research w 2011 roku wykazało, że dorastające kobiety, które spożywały konopie indyjskie, miały większe ciało migdałowate niż mężczyźni używający konopi indyjskich i kobiety, które ich nie spożywały. Ciało migdałowate jest częścią mózgu odpowiedzialną za wykrywanie zagrożeń i odczuwanie lęku. Osoby z powiększonym ciałem migdałowym często odczuwają zwiększony niepokój.

THC kobiety mężczyźni

Kobiety szybciej mogą się uzależnić od THC niż mężczyźni

Korzyści dla kobiet polegające na uzyskiwaniu szybszej ulgi w bólu niosą za sobą też potencjalne niekorzyści. W badaniu opublikowanym przez International Council on Alcohol and Addictions w 2004 roku przeanalizowano, czy kobiety są równocześnie bardziej narażone na uzależnienie od konopi indyjskich. Naukowcy odkryli, że kobiety mają tendencję do szybszego rozwoju zaburzeń związanych z ich używaniem niż mężczyźni. Dlatego też uważa się, że istnieje podatność na negatywne konsekwencje w zależności od płci. Naukowcy nie znają konkretnej przyczyny tego, ale niektórzy z nich twierdzą, że ma to związek z wpływem hormonów płciowych na ekspresję receptorów CB1 w kluczowych obszarach mózgu.

Z badań naukowych jasno wynika, że działanie THC jest zupełnie inne dla mężczyzn niż dla kobiet. Ale to, jakie czynniki biologiczne leżą u podstaw tych różnic, jest nadal niejasne, co bez wątpienia wyjaśnią dalsze badania.


Źródło: rxleaf.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)