Termin ważności marihuany - jak należy przechowywać zioło
Rekreacja

Termin ważności marihuany – jak przechowywać zioło?

Opublikowany: 9 marca, 2022 godz. 12:26 pm przez / No Comments

Producenci medycznej marihuany wkładają wiele wysiłku, aby na jak najdłużej można było zachować jej właściwości lecznicze. Stworzenie optymalnych warunków przechowywania ma istotny wpływ na termin ważności marihuany niezależnie, czy jest ona przeznaczona do użytku medycznego, czy do celów rekreacyjnych.

Ile czasu potrzeba żeby marihuana się zepsuła?

Znawcy tematu twierdzą, konopie zachowają swoje właściwości przez długi czas, jeśli będą przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Marihuana może być przechowywana przez okres 6 miesięcy do nawet jednego roku. Oczywiście jeśli robi się to odpowiednio. Z biegiem czasu marihuana traci swoją moc, smak i zapach.

Po roku marihuana traci około 16% THC. Im dłużej będzie leżeć, tym związku tego będzie ubywać coraz więcej. Po 2 latach zniknie 26%, po 3 latach 34%, a po 4 latach nawet 41%.

Po czym poznać, że termin ważności marihuany już minął?

To, czy marihuana straciła już część swoich walorów można ocenić m.in. po zapachu. Będzie on dużo słabszy niż na początku, albo nie będzie wyczuwalny wcale. Jeżeli marihuana będzie spleśniała pojawi się charakterystyczny zapach. Zdaj się zatem na swój nos. Jeżeli zioło nie pachnie już tak jak powinno to raczej nie nadaje się do palenia.

Zwróć też uwagę na wygląd pąków. Nie powinny być nadmiernie przesuszone ani się kruszyć, a przy przełamywaniu powinny wydawać charakterystyczny ‘trzask’. Jeżeli go nie słychać, to najprawdopodobniej marihuana nie nadaje się już do użytku.

O tym, w jakim stanie jest marihuana powiedzą też kubki smakowe. Każdy kto palił dobrej jakości zioło jest w stanie stwierdzić, czy zioło nie jest już pierwszej świeżości. Pamiętaj jednak, że palenie przeterminowanej albo spleśniałej marihuany jest szkodliwe dla zdrowia.

Jak przechowywać marihuanę?

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

W temperaturze 25 – 30°C szybko rozwija się pleśń, grzyby i inne mikroorganizmy, które mogą zepsuć marihuanę. Ponadto ciepło może wysuszać materiał roślinny, powodując szybkie odparowanie kannabinoidów i terpenów.

Dlatego też jedną z głównych zasad przechowywania marihuany jest temperatura, która nie przekracza 25°C. Jednak przechowywanie marihuany w chłodnych temperaturach również nie jest zalecane. W takich warunkach kwas tetrahydrokannabinolowy rozkłada się z czasem w kannabinol, który nie ma właściwości psychoaktywnych.

Wilgotność

Kontrola wilgotności jest bardzo ważna. Nawet w optymalnej temperaturze przechowywania wilgotność otoczenia może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, które zrujnują marihuanę. Stworzenie kontrolowanego środowiska o wystarczającym, ale nie nadmiernym poziomie wilgotności powietrza jest trudnym zadaniem. Jednak jeśli zostanie osiągnięta wilgotność 59 – 63%, można w najwyższym stopniu zachować teksturę, aromat, kolor i smak zioła. Do kontroli wilgotności przyda się np. higrometr.

Optymalne oświetlenie

Promienie ultrafioletowe są największym wrogiem wszelkich długo przechowywanych produktów. Konopie tracą swoje właściwości pod wpływem promieni UV. W latach 70. na Uniwersytecie Londyńskim przeprowadzono badanie, zgodnie z którym naukowcy nazwali światło ultrafioletowe głównym czynnikiem prowadzącym do degradacji kannabinoidów. Dlatego marihuanę najlepiej przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Odpowiedni pojemnik

Podczas wzrostu i dojrzewania konopie potrzebują tlenu. Jednak kiedy są już przechowywane – niekoniecznie. Używaj hermetycznych, najlepiej szklanych pojemników. Ilość powietrza w pojemniku powinna być ograniczona, aby zioło zachowało świeżość i swoje właściwości. Brak powietrza w pojemniku może prowadzić do wzrostu wilgotności, zwłaszcza jeśli materiał roślinny nie został wystarczająco wysuszony. Zaleca się otwieranie i przewietrzanie pojemnika co jakiś czas, aby nie gromadziła się w nim wilgoć. Różne odmiany marihuany przechowuj oddzielnie, aby zachować indywidualne cechy każdej z nich.

Zamiast palić – waporyzuj!

Waporyzacja uważana jest za zdrowszy od palenia sposób przyjmowania kannabinoidów. Pozwala uniknąć wdychania szkodliwych substancji, które wdychane są do płuc razem z dymem. Waporyzacja polega na podgrzewaniu marihuany w urządzeniu zwanym waporyzatorem, do temperatury, w której składniki psychoaktywne odparowują, ale nie dochodzi do spalania materiału roślinnego.

Waporyzatory CBD i THC dostępne w sklepie BioHemp, zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wdychanie aktywnych związków zawartych w konopiach, unikając jednocześnie przyjmowania szkodliwych i rakotwórczych toksyn.


Źródło: fourhundredandtwenty.biz

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)