susz konopny z akcyzą
Wiadomości

Susz konopny z akcyzą – zmiany w 2023 roku

Opublikowany: 30 sierpnia, 2022 godz. 6:13 am przez / No Comments

Nowy rok przyniesie ważne zmiany dla branży konopnej. Rząd chce rozszerzyć akcyzę na przeznaczone do waporyzacji wyroby zawierające zioła i susz konopny. Do tej pory podatek obejmował wyłącznie wyroby nowatorskie zawierające tytoń lub susz tytoniowy. Susz konopny z akcyzą to nie jedyna z zaplanowanych zmian.

Proponowane zmiany nie były zapowiadane w wykazie prac legislacyjnych. Przewiduje je opublikowany projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Wyroby nowatorskie i susz konopny z akcyzą

Nowelizacja definicji wyrobów nowatorskich to pierwsza z zaproponowanych zmian. Obecnie wyrób nowatorski, na który można nałożyć podatek akcyzowy musi zawierać tytoń lub susz tytoniowy. Oznacza to, że mieszaniny ziół i susz konopny nie są opodatkowanym wyrobem nowatorskim.

Rozszerzenie definicji wyrobu nowatorskiego ma zamknąć wszelkie furtki, którymi dochodzi do unikania opodatkowania.

przegrz

Nowelizacja definicji płynów do e-papierosów

Druga zmiana ma na celu uszczelnienie obecnej luki już na etapie przepisów. Na szczególną uwagę zasługuje zastrzeżenie, które znajdzie się w art. 2 pkt 35 ustawy:

„roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego zasadniczy charakter, skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, w szczególności, gdy jest oferowany do sprzedaży lub sprzedawany w specjalistycznych sklepach bądź punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi, płynami do papierosów elektronicznych, wyrobami nowatorskimi i ich substytutami oraz urządzeniami i akcesoriami do używania tych wyrobów akcyzowych oraz w sieci Internet”

Akcyzą objęte zostaną także roztwory z gliceryny i glikolu, które choć sprzedawane są jako odświeżacze powietrza lub wkłady do kominków to wykorzystywane są w e-papierosach.


Źródło: eska.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)