Rekreacja

Psy wykrywające marihuanę – czy można je zmylić?

Opublikowany: 22 maja, 2023 godz. 1:30 pm przez / No Comments

Psy wykrywające narkotyki, w tym marihuanę, spotkać można najczęściej na lotniskach. Potrafią wywołać strach nawet u największego miłośnika czworonogów. Czy rzeczywiście jest się czym martwić będąc palaczem marihuany?

Do czego są szkolone psy tropiące?

Ich zadaniem jest wykrywanie nielegalnych substancji, takich jak narkotyki, ale także materiałów wybuchowych, nielegalnej waluty, a nawet krwi. Co ciekawe, podczas pandemii COVID-19 Australia wykorzystywała psy tropiące do wykrywania obecności wirusa w ludzkim ciele.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jeśli chodzi o nielegalne substancje, psy tropiące nie tylko wykrywają konopie indyjskie.  Lista zakazanych w wielu krajach substancji jest długa i obejmuje heroinę, kokainę, ecstasy, MDMA, ketaminę, metamfetaminę, a nawet LSD.

Istnieje powszechne przekonanie, że psy mogą wykryć tylko jedną substancję na raz, ale według byłego trenera psów wojskowych, Rogera Fletta, psy tropiące można wyszkolić w wykrywaniu kilku zapachów – około sześciu do siedmiu – a także zapachów niektórych pochodnych narkotyków.

psy wykrywające marihuanę

Czy psy wykrywające marihuanę można przechytrzyć?

Mając na uwadze to, że nawet na koncertach, pracujące psy się pojawiają, niektórzy ludzie decydują się na użycie wybranej substancji przed wejściem na teren festiwalu, podczas gdy inni pozostawiają wszystko przypadkowi i mają nadzieję, że uda im się niepostrzeżenie przemknąć. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Psi nos jest najbardziej czuły w ciągu pierwszej godziny jego pracy, zwłaszcza jeśli jest to starszy pies, a dzień upalny. W miarę upływu czasu służby, pies staje się mniej czujny i skuteczny.

Jeśli chodzi o psy pracujące na lotniskach, to gdy wyczują obecność nielegalnej substancji, z reguły nie szczekają ani nie wydają żadnych dźwięków. Często po prostu siadają przy bagażu podejrzanego, czym podnoszą alarm.

W przypadku materiałów wybuchowych i broni palnej psy są szkolone w wykrywaniu prochu strzelniczego i określonych chemikaliów. Dla ludzi substancje te są niewykrywalne, ale dla psa są łatwe do wywąchania. Psy są również szkolone w wykrywaniu nielegalnej kontrabandy, która niekoniecznie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Może to być mięso i surowe produkty spożywcze z innego kraju, które często lokalnie są zakazane.

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie zainteresowania ze strony psa wyszkolonego do wykrywania nielegalnych substancji, a najlepszym z nich jest oczywiście nie mieć przy sobie nic nielegalnego. Jeśli zdecydujesz się podróżować z marihuaną, najlepszym wyborem będą produkty spożywcze. Szansa, że pies może podjąć trop jest niewielka, co wynika z faktu, że związki chemiczne marihuany zmieniają się podczas gotowania lub dodawania ich do produktu spożywczego, ale ryzyko nadal istnieje. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Czy torebki antyzapachowe to dobre rozwiązanie?

Niektórzy eksperci twierdzą, że mogą one być dość skuteczne w blokowaniu zdolności psa do wykrywania różnych substancji. Nie mówimy tu jednak o zwykłym szczelnie zamkniętym woreczku, a o specjalnych torebkach z wyściółką z węgla aktywnego. Chociaż nie są w 100% skuteczne, mądrze jest się w nie zaopatrzyć, jeśli planujesz zabrać ze sobą nielegalną substancję, co oczywiście zdecydowanie odradzamy.


Źródło: zamnesia.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)