Rekreacja

Odmiany Indica i Sativa – czym się różnią i jak działają?

Opublikowany: 25 sierpnia, 2022 godz. 3:30 pm przez / No Comments

Między konopiami indica i sativa występują istotne różnice. Dotyczą one głównie pochodzenia, czasu kwitnienia i oczywiście efektów, które odmiany indica i sativa mogą zaoferować konsumentom. Sama historia konopi jest dość złożona.

Skąd pochodzą konopie?

Naukowcy odkryli ślady marihuany w mumiach znalezionych w Peru w 1500 r. W Ameryce roślina ta pojawiła się po Kolumbie. W Europie około 1500 r. dokąd zostały sprowadzone przez niektóre koczownicze plemiona z centralnej Azji. Do Afryki trafiły w 1700 r. za sprawą arabskich kupców.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Kiedy konopie zostały zidentyfikowane w 1750 roku przez Charlesa Linnaeusa, szwedzkiego botanika, uważał on, że w przyrodzie istnieje tylko jeden monotypowy rodzaj, który nazwał Cannabis sativa L.

Odmiany indica i sativa pochodzą z różnych regionów tropikalnych

Konopie Sativa pochodzą z lasów deszczowych, obszarów bardzo gorących i wilgotnych, takich jak Tajlandia, Kambodża, Ameryka Środkowa, Kolumbia, Meksyk i Brazylia. Potem, w okresie lat 60 – 70 ubiegłego wieku najprawdopodobniej niektóre rodzime odmiany sativa z Hawajów były przetwarzane w Kalifornii m.in. przez tak zwanych Haze Brothers. Po eksperymentach z kilkoma krzyżówkami sprowadzili je do Europy i tak narodziła się genetyka Haze.

Odmiany indica pochodzą z Afganistanu, Pakistanu, Indii i innych bardzo gorących i wilgotnych obszarów Bliskiego Wschodu. Nazwa indica pochodzi od nazwy India, czyli Indie. To właśnie tutaj pierwsze odmiany indica zostały znalezione przez mieszkańców Zachodu.

Jak wspomniano powyżej, różnice między dwoma roślinami konopi, sativa i indica, dotyczą nie tylko ich pochodzenia, ale także cech, wzrostu i skutków, jakie rośliny wywołują u konsumenta.

Powszechnie wiadomo jednak, że zarówno odmiany indica, sativa, jak i hybrydy mają korzystne dla ciała i umysłu właściwości. Z tego powodu w przeszłości, na terenach tropikalnych, gdzie konopie indyjskie powstały i zostały odkryte, uważano je za cenne źródło inspiracji i wykorzystywano do różnych rytuałów.

odmiany indica i sativa

Indica vs. sativa – różnice

Rośliny Cannabis sativa są największymi morfologicznie odmianami konopi, z długimi, wąskimi liśćmi. Rosną w obszarach znajdujących się 30 stopni na północ i 30 stopni na południe od równika i mają dłuższy czas kwitnienia niż odmiany indica.

Struktura sativy jest podobna do struktury małych, pionowo rosnących drzew o smuklejszych kształtach niż indica. Odmiany sativa posiadają także węższe, dłuższe liście z cieńszymi palcami, podczas gdy u odmian indica jest dokładnie odwrotnie.

Okres kwitnienia sativy może trwać do 10 tygodni. Ta odmiana konopi wymaga dużo światła i wysokich temperatur, a także dużo miejsca. Ponadto cienkie liście sativy powodują, że roślina staje się delikatna, ponieważ zawierają mniej chlorofilu niż te, które posiada indica.

Odmiany Indica pochodzą z krajów subtropikalnych i rosną w temperaturach od 30 do 50 stopni na północ i południe od równika. Mają krótką, mocną budowę, liście są bardzo szerokie, a palce dość grube, dzięki czemu łapią dużo światła słonecznego.

Indica ma znacznie szybszy okres kwitnienia niż sativa, co czyni roślinę idealną dla hodowców o ograniczonym czasie i przestrzeni. Okres kwitnienia indici wynosi około 7 – 10 tygodni.

Wpływ na ciało i umysł

Efekty indica i sativa są różne, ale zapewniają konsumentowi korzystne działanie psychofizyczne.

Sativa:

 • zwiększenie energii psychofizycznej;
 • przeciwdziałanie depresji;
 • zwiększona kreatywność;
 • zmniejszenie nudności i pobudzenie apetytu;
 • poprawa ogólnego samopoczucia;

Indica:

 • relaksacja mięśni i ciała;
 • ułatwianie zasypiania;
 • redukcja stresu i niepokoju;
 • zwiększanie produkcji dopaminy;
 • zwiększanie apetytu;
 • zmniejszenie bólu i stanu zapalnego;

Indica, czy sativa? Co wybrać?

Decyzja o tym, czy skonsumować odmianę indica, czy sativa, zależy w dużej mierze od Twoich osobistych potrzeb. Jeśli potrzebujesz się zrelaksować, zaleca się stosowanie konopi indica, ponieważ są one znacznie silniejsze na poziomie fizycznym. Natomiast jeśli potrzebujesz energii, aby zwiększyć aktywność i kreatywność, sativa to niewątpliwie ta odmiana, która może pomóc Ci to zapewnić.


Źródło: bdmania.eu

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)