Terpeny w konopiach

Ocymen – właściwości i odmiany bogate w ten terpen

Opublikowany: 18 maja, 2023 godz. 2:23 pm przez / No Comments

Ocymen jest terpenem występującym w konopiach i wielu innych roślinach, w tym ziołach, kwiatach i owocach. Zawierają go m.in. bazylia, storczyki i mango. Pomimo różnic między tymi gatunkami, ocymen odgrywa znaczącą rolę w ich smakach i aromatach, a konopie indyjskie nie są pod tym względem wyjątkiem.

Ocymen odgrywa ważną rolę w roślinach

Działa jako środek ochronny oraz naturalnie odstraszający szkodniki. Podobnie jak wszystkie terpeny, ocymen wykazuje swoje własne, unikalne nuty zapachowe i smakowe. Słynie ze słodkiego, ziołowego zapachu z nutami kwiatowymi i cytrusowymi. Dzięki tym charakterystycznym właściwościom terpen ten jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym oraz w produktach zapachowych, takich jak odświeżacze powietrza i świece zapachowe. Najpewniej zapachy ocymenu otaczały cię często i wcale nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Jest mało prawdopodobne, aby ten terpen był najbardziej wyczuwalny w jakimś szczepie, ale jego subtelne smaki i aromaty służą wzmocnieniu bardziej dominujących terpenów.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


legalizacja marihuany w Niemczech

Właściwości medyczne ocymenu

Ocymen nie tylko odpowiada za charakterystyczne smaki i aromaty. Ma również znaczący potencjał terapeutyczny.

W badaniu z 2020 r. zauważono potencjał ocymenu w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych, ale badania potwierdzające te twierdzenia są na bardzo wczesnym etapie. Mówi się również, że ocymen ma pewne właściwości przeciwutleniające. Odkryto to podczas badań przeprowadzonych w 2014 roku na olejku eterycznym z rośliny Tagetes minuta, która zawiera kilka różnych form ocymenu.

Badanie z 2008 roku wykazało potencjał ocymenu jako środka przeciwwirusowego. Jest to wprawdzie odosobniona próba, ale ocymen był stosowany podczas epidemii SARS w 2002 roku i okazał się obiecujący w zwalczaniu infekcji u wielu pacjentów. Z kolei badanie z 2015 roku wykazało potencjał ocymenu w leczeniu dolegliwości grzybiczych, takich jak grzybica i C. neoformans.

Odmiany i rośliny bogate w ocymen

PURPLE HAZE

Purple Haze to klasyk z wielu powodów. Oferuje nie tylko ogromny mózgowy haj i całkiem spore poziomy THC, ale jest również znany ze swoich niezwykłych  aromatów. Są one częściowo wynikiem obecności ocymenu. Użytkownicy mogą spodziewać się złożonego i niepowtarzalnego smaku, łączącego nuty lawendy, jagód i winogron, które w dużej mierze opierają się na słodkich i kwiatowych cechach charakterystycznych dla ocymenu.

AMNESIA

Wielbiona ze względu na swój potężny, podnoszący na duchu haj, Amnesia jest również bogata w terpeny. Wprawdzie najbardziej wyczuwalny jest terpinolen, ale nie wyróżniałby się nawet w połowie tak bardzo bez pomocy ocymenu. Dzięki unikalnemu, bogatemu, pikantnemu profilowi smakowemu użytkownicy mogą liczyć na niezwykle aromatyczne doznania.

ocymen

STRAWBERRY COUGH

Ta odmiana z przewagą sativy może poszczycić się wspaniałym zestawem terpenów, w tym ocymenem. To wykwintna mieszanka słodkich jagód zmieszanych z kwiatowymi nutami, które z pewnością zadowolą wszystkich. Strawberry Cough zapewnia również wspaniały haj.

INNE ROŚLINY

Jak wspomniano, ocymen nie jest obecny wyłącznie w roślinach konopi. Zawierają go różne zioła, rośliny, owoce i kwiaty, więc jeśli chcesz doświadczyć smaków, aromatów i efektów ocymenu nie musisz od razu sięgać po marihuanę. Wybierz chmiel, lawendę, pietruszkę, mango, estragon, bazylię, lub kumkwaty.


Bibliografia:

  • Cavaleiro C, Salgueiro L, Gonçalves MJ, Hrimpeng K, Pinto J, & Pinto E. (2015 Apr). Antifungal activity of the essential oil of Angelica major against Candida, Cryptococcus, Aspergillus and dermatophyte species – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  • Cavaleiro C, Salgueiro L, Gonçalves MJ, Hrimpeng K, Pinto J, & Pinto E. (2015 Apr). Antifungal activity of the essential oil of Angelica major against Candida, Cryptococcus, Aspergillus and dermatophyte species – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  • Homnan, N., Thongpraditchote, S., Chomnawang, M., & Thirapanmethee, K. (n.d.). In vitro Anti-inflammatory effects of Thai herb essential oils – https://pharmacy.mahidol.ac.th
  • Loizzo MR, Saab AM, Tundis R, Statti GA, Menichini F, Lampronti I, Gambari R, Cinatl J, & Doerr HW. (2008 Mar). Phytochemical analysis and in vitro antiviral activities of the essential oils of seven Lebanon species – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  • Shirazi MT, Gholami H, Kavoosi G, Rowshan V, & Tafsiry A. (2014 Mar). Chemical composition, antioxidant, antimicrobial and cytotoxic activities of Tagetes minuta and Ocimum basilicum essential oils – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Źródło: zamnesia.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)