Mircen – relaksujący składnik konopi
Bardzo charakterystyczny zapach kwitnących konopi wbrew pozorom nie ma związku z zawartością THC, CBD, czy innych kannabinoidów. Są to substancje bezwonne i bezbarwne. Zapach powszechnie kojarzony z marihuaną ma swoje źródło w terpenach, takich jak mircen – obecnie najpowszechniej występujący terpen w konopiach. Oprócz aromatu, ma on także inne, często bardzo przydatne właściwości.
Czym jest mircen?
Mircen należy do grupy terpenów i jak pokazują analizy chemiczne, wagowo może stanowić nawet połowę wszystkich terpenów w danej roślinie. Terpeny to drobne cząsteczki, których rośliny używają do komunikacji, a także do odstraszania szkodników.
SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA
Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online
Mircen jest bardzo istotny, ponieważ jest prekursorem w produkcji szeregu innych terpenów. Profil terpenowy danej rośliny ma bardzo znaczący wpływ na jej działanie i może decydować czy dana roślina wywiera bardziej relaksujący czy pobudzający efekt na ludzi.
Mircen występuje także m.in. w chmielu (z którym konopie są spokrewnione), liściach laurowych, bazylii, natce pietruszki, trawie cytrynowej i mango. Wielu psychonautów odnotowało, że zjedzenie świeżego mango ok. 45 minut przed użyciem konopi bogatych w THC, zwiększa intensywność doświadczeń psychoaktywnych. Dzieje się tak właśnie dzięki zawartości mircenu w mango.
Czy mircen może w przyszłości zastąpić opioidowe leki przeciwbólowe?
W badaniu z 2008 znany amerykański badacz medycznych zastosowań konopi, Dr Ethan B. Russo wskazał, że mircen ma istotne właściwości przeciwbólowe. Mechanizm działania terpenu jest podobny do opioidowych leków przeciwbólowych, jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich, nie powoduje uzależnienia. Mircen zawarty w trawie cytrynowej ma naukowo udowodnione działanie przeciwbólowe już od 1990, a w Brazylii jest używany jako tradycyjny środek przeciwbólowy od niepamiętnych czasów.
Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów kupisz w naszym sklepie na BioHemp.pl
Działanie mircenu nie ogranicza się do uśmierzania bólu, ponieważ może docierać on do przyczyn bólu. Terpen ten ma działanie przeciwzapalne, potwierdzone w trakcie badań na zwierzętach.
Relaksujący i kojące działanie mircenu
Powszechnie, mircen jest najbardziej znany z działania relaksującego ciało i umysł. Jest to czasem określane jako działanie w typie konopi „indica” (w przeciwieństwie do „sativa”), chociaż to mało naukowy podział. Istotny jest cały profil terpenowy, kannabinoidowy i flawonoidowy danej rośliny.
Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że mircen może mieć silne działanie uspokajające i usypiające. Zioła zawierające ten terpen od zawsze były używane jako środki nasenne. Oprócz tego, mircen relaksuje mięśnie, co może tłumaczyć efekt „wrośnięcia w fotel” obserwowane przez wielu użytkowników konopi.
Mircen ma z pewnością wiele ciekawych zastosowań, a oprócz tego tę bardzo przydatną właściwość, że można wykryć zawartość tego terpenu nosem. Nasi przodkowie głównie tak badali jakość i świeżość surowca zielarskiego i ma to silne uzasadnienie w chemii. Terpeny szybko ulatują i po roku przechowywania może pozostać tylko cień dawnego aromatu. Efekty relaksujące i synergię z wybranymi kannabinoidami także możemy ocenić sami, przynajmniej w niektórych jurysdykcjach.
- Ethan B Russo. Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects. British Journal of Pharmacology 2011 Aug; 163(7): 1344–1364.
- Ethan B Russo. Cannabinoids in the management of difficult to treat pain. Therapeutics and Clinical Risk Management 2008 Feb; 4(1): 245–259.
- Rao VS, Menezes AM, Viana GS. Effect of myrcene on nociception in mice. Journal of Pharmacy and Pharmacology 1990 Dec;42(12):877-8.
- Souza MC, Siani AC, Ramos MF, Menezes-de-Lima OJ, Henriques MG. Evaluation of anti-inflammatory activity of essential oils from two Asteraceae species. Pharmazie. 2003 Aug;58(8):582-6.
- Tortoriello J, Romero O. Plants used by Mexican traditional medicine with presumable sedative properties: an ethnobotanical approach. Arch Med Res. 1992 Autumn;23(3):111-6.
- do Vale TG, Furtado EC, Santos JG Jr, Viana GS. Central effects of citral, myrcene and limonene, constituents of essential oil chemotypes from Lippia alba (Mill.) n.e. Brown. Phytomedicine. 2002 Dec;9(8):709-14.
- Nowa odmiana medycznej marihuany – GORILLA GIRL, THC 20% - 5 grudnia, 2024
- Konferencja Integracji i Terapii Psychodelicznej 2024 - 15 listopada, 2024
- Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia ogranicza dostęp pacjentom do Medycznej Marihuany - 30 października, 2024