Terpeny w konopiach

Mircen – relaksujący składnik konopi

Opublikowany: 3 grudnia, 2019 godz. 8:40 am przez / No Comments

Bardzo charakterystyczny zapach kwitnących konopi wbrew pozorom nie ma związku z zawartością THC, CBD, czy innych kannabinoidów. Są to substancje bezwonne i bezbarwne. Zapach powszechnie kojarzony z marihuaną ma swoje źródło w terpenach, takich jak mircen – obecnie najpowszechniej występujący terpen w konopiach. Oprócz aromatu, ma on także inne, często bardzo przydatne właściwości.

Czym jest mircen?

Mircen należy do grupy terpenów i jak pokazują analizy chemiczne, wagowo może stanowić nawet połowę wszystkich terpenów w danej roślinie. Terpeny to drobne cząsteczki, których rośliny używają do komunikacji, a także do odstraszania szkodników.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Mircen jest bardzo istotny, ponieważ jest prekursorem w produkcji szeregu innych terpenów. Profil terpenowy danej rośliny ma bardzo znaczący wpływ na jej działanie i może decydować czy dana roślina wywiera bardziej relaksujący czy pobudzający efekt na ludzi.

Mircen

Mircen występuje także m.in. w chmielu (z którym konopie są spokrewnione), liściach laurowych, bazylii, natce pietruszki, trawie cytrynowej i mango. Wielu psychonautów odnotowało, że zjedzenie świeżego mango ok. 45 minut przed użyciem konopi bogatych w THC, zwiększa intensywność doświadczeń psychoaktywnych. Dzieje się tak właśnie dzięki zawartości mircenu w mango.

Czy mircen może w przyszłości zastąpić opioidowe leki przeciwbólowe?

W badaniu z 2008 znany amerykański badacz medycznych zastosowań konopi, Dr Ethan B. Russo wskazał, że mircen ma istotne właściwości przeciwbólowe. Mechanizm działania terpenu jest podobny do opioidowych leków przeciwbólowych, jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich, nie powoduje uzależnienia. Mircen zawarty w trawie cytrynowej ma naukowo udowodnione działanie przeciwbólowe już od 1990, a w Brazylii jest używany jako tradycyjny środek przeciwbólowy od niepamiętnych czasów.

Działanie mircenu nie ogranicza się do uśmierzania bólu, ponieważ może docierać on do przyczyn bólu. Terpen ten ma działanie przeciwzapalne, potwierdzone w trakcie badań na zwierzętach.

Relaksujący i kojące działanie mircenu

Powszechnie, mircen jest najbardziej znany z działania relaksującego ciało i umysł. Jest to czasem określane jako działanie w typie konopi “indica” (w przeciwieństwie do “sativa”), chociaż to mało naukowy podział. Istotny jest cały profil terpenowy, kannabinoidowy i flawonoidowy danej rośliny.

Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że mircen może mieć silne działanie uspokajające i usypiające. Zioła zawierające ten terpen od zawsze były używane jako środki nasenne. Oprócz tego, mircen relaksuje mięśnie, co może tłumaczyć efekt “wrośnięcia w fotel” obserwowane przez wielu użytkowników konopi.

Mircen ma z pewnością wiele ciekawych zastosowań, a oprócz tego tę bardzo przydatną właściwość, że można wykryć zawartość tego terpenu nosem. Nasi przodkowie głównie tak badali jakość i świeżość surowca zielarskiego i ma to silne uzasadnienie w chemii. Terpeny szybko ulatują i po roku przechowywania może pozostać tylko cień dawnego aromatu. Efekty relaksujące i synergię z wybranymi kannabinoidami także możemy ocenić sami, przynajmniej w niektórych jurysdykcjach.


Przeczytaj także o: KANNAFLAWINA – UNIKALNY FLAWONOID W KONOPIACH


Bibliografia:

  • Ethan B Russo. Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects. British Journal of Pharmacology 2011 Aug; 163(7): 1344–1364.
  • Ethan B Russo. Cannabinoids in the management of difficult to treat pain. Therapeutics and Clinical Risk Management 2008 Feb; 4(1): 245–259.
  • Rao VS, Menezes AM, Viana GS. Effect of myrcene on nociception in mice. Journal of Pharmacy and Pharmacology 1990 Dec;42(12):877-8.
  • Souza MC, Siani AC, Ramos MF, Menezes-de-Lima OJ, Henriques MG. Evaluation of anti-inflammatory activity of essential oils from two Asteraceae species. Pharmazie. 2003 Aug;58(8):582-6.
  • Tortoriello J, Romero O. Plants used by Mexican traditional medicine with presumable sedative properties: an ethnobotanical approach. Arch Med Res. 1992 Autumn;23(3):111-6.
  • do Vale TG, Furtado EC, Santos JG Jr, Viana GS. Central effects of citral, myrcene and limonene, constituents of essential oil chemotypes from Lippia alba (Mill.) n.e. Brown. Phytomedicine. 2002 Dec;9(8):709-14.

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)