marihuana w leczeniu jaskry
Badania

Marihuana w leczeniu jaskry – Badania i dawkowanie

Opublikowany: 30 czerwca, 2021 godz. 12:19 pm przez / No Comments

Wiele osób zastanawia się, czy zamiast stosować krople do oczu na jaskrę mogą palić marihuanę. Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego, który „łączy” oko z mózgiem. Jaskra może prowadzić do znacznej utraty wzroku, a nawet ślepoty. Większość rodzajów jaskry związana jest z wysokim ciśnieniem wewnątrz oka. Niektóre badania, chociaż było ich niewiele, wykazały, że marihuana może potencjalnie pomóc w leczeniu jaskry ze względu na jej zdolność do obniżania ciśnienia w oku.

Tradycyjne metody leczenia

Głównym zadaniem okulisty podczas leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia w oku do bezpiecznego poziomu, aby powstrzymać uszkodzenia, które wysokie ciśnienie powoduje. Leczenie zazwyczaj obejmuje przepisywanie leków, stosowanie zabiegów laserowych lub zabieg chirurgicznych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Większość pacjentów z jaskrą jest leczona kroplami do oczu, które obniżają ciśnienie w oku do poziomu, w którym jaskra nie postępuje. Niestety niektóre osoby nie tolerują zbyt dobrze codziennego stosowania kropli, stąd też poszukuje się innych rodzajów terapii.

Czy marihuana może leczyć jaskrę?

Marihuana do celów medycznych jest legalizowana w coraz większej ilości krajów. W związku z tym zainteresowanie tym rodzajem terapii wzrosło również wśród pacjentów z jaskrą. Niektóre badania wykazały, że palenie marihuany może obniżać ciśnienie w oku, zarówno u osób zdrowych, jak i u osób cierpiących na jaskrę. Ludzie, którzy nie tolerują typowych leków na jaskrę, mogą używać marihuany, aby skutecznie obniżyć ciśnienie w oku.

Wady metody jaką jest palenie

Naukowcy odkryli, że palona marihuana obniża ciśnienie w oku, ale efekty utrzymują się tylko przez 3 lub 4 godziny. Oznacza to, że aby odpowiednio obniżyć ciśnienie w oku, marihuanę należy palić co 3 godziny. Ponieważ marihuana wpływa na zmianę nastroju, palenie jej co 3-4 godziny jest niemożliwe w przypadku osób, które zarabiają na życie obsługując ciężkie maszyny lub wykonując prace wymagające szczególnej uwagi.

Dużym problemem jest również to, że podczas palenia marihuany wyzwalane są związki chemiczne, które mogą uszkadzać płuca, podobnie jak zwykłe palenie tytoniu. Badania pokazują również, że długotrwałe zażywanie marihuany może mieć niepożądany, a czasem trwały wpływ na funkcjonowanie mózgu.

marihuana w leczeniu jaskry

Krople do oczu z marihuaną

Jeżeli stosowanie marihuany metodą wziewną ma pewne wady w przypadku pacjentów z jaskrą, czy lekarze mogliby podawać THC w inny sposób? Naukowcy przeprowadzili badania, w których pacjenci przyjmowali THC doustnie lub podjęzykowo, a także w postaci kropli do oczu.

Chociaż metody doustna lub podjęzykowa pozwalają uniknąć problemów z płucami, dają inne niepożądane skutki uboczne. Jaskra jest chorobą przewlekłą, niepożądane ogólnoustrojowe skutki uboczne sprawiają, że THC w tym przypadku jest słabą opcją leczenia. – wyjaśniają autorzy badania

Jeśli chodzi o krople – chociaż ta opcja leczenia wygląda na najbardziej logiczną metodę przyjmowania leku, THC nie jest bardzo rozpuszczalny w wodzie. W rezultacie trudno jest opracować krople do oczu o wystarczająco wysokim stężeniu THC, aby były skuteczne.

Jeśli doustne stosowanie THC byłoby dobrze tolerowane, potrzebne są dalsze długoterminowe badania, aby upewnić się, że nie pogorszy to jaskry. Na przykład dowiedziono już, że w pewnym stopniu jaskrę pogarsza brak prawidłowego przepływu krwi do nerwu wzrokowego. Marihuana ma zdolność obniżania ciśnienia krwi, więc możliwe jest, że w przypadku niektórych pacjentów może pogłębić jaskrę, powodując mniejszy przepływ krwi przez nerw wzrokowy.

Z drugiej strony ostatnie badania pokazują, że marihuana może nie tylko leczyć jaskrę poprzez zmniejszenie ciśnienia w oku, ale może również działać na niektóre receptory, zapewniając rodzaj neuroochrony przed uszkodzeniem nerwu wzrokowego. To leczyłoby jaskrę w inny sposób, a zatem warto przeprowadzić w tym zakresie dalsze badania. Do tego czasu naukowcy koncentrują się na stworzeniu formuły THC, która będzie dobrze tolerowana i która będzie miała dłuższy czas działania.

marihuana w leczeniu jaskry

Przykłady dawkowania marihuany stosowane przez specjalistów u pacjentów z jaskrą – przegląd

Zdolność palonej marihuany do obniżania ciśnienia śródgałkowego stwierdzono już w połowie lat 70 – tych ubiegłego wieku. Naukowcy zauważyli jednak, że marihuana była skuteczna wyłącznie w przypadku osób, które na co dzień używały marihuany i odczuwały wyraźny „haj”. Podczas analiz osoby badane otrzymały do wypalenia porcję suszu o zawartości 12 mg THC.

W tym samym czasie przeprowadzono inne, pilotażowe badanie. Miało ono na celu sprawdzenie, czy syntetyczne THC również ma wpływ na ciśnienie śródgałkowe. Badanym podano doustnie 15 mg.

Dekadę później, w innym badaniu osobom cierpiącym na jaskrę do wypalenia  dawano 900 g skręty zawierające susz o mocy 2% THC. Wynika z tego, że każdy skręt zawierał około 18 mg THC. Paleniu marihuany towarzyszyło przyspieszenie akcji serca oraz obniżenie ciśnienia śródgałkowego i krwi u 18 osób z jaskrą.

Robert Randall jako pierwszy obywatel USA wywalczył dla siebie prawo do legalnego używania marihuany. Otrzymywał on od amerykańskiej agendy rządowej papierosy zawierające susz z 1,8 – 2,5% THC. Wypalał 10 sztuk dziennie. Wdowa po nim wspomina, że Robert uzyskiwał najlepsze efekty paląc marihuanę i stosując jednocześnie inne leki na obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Inna pacjentka, która używała marihuanę od 25 lat, dziennie potrzebowała średnio do ok. 8 g suszu (3,8% THC). Z reguły połowę wypalała, a połowę przyjmowała doustnie.

W przypadku 40-letniego pacjenta z jaskrą otwartego kąta najlepsze rezultaty uzyskano, gdy wypalał on codziennie 2 g marihuany. Niestety nie jest znana jej moc. Mężczyzna palił marihuanę w celu uzupełnienia działania nieskutecznych w jego przypadku farmaceutyków.

Uznany ekspert w dziedzinie konopi Michael Backes, w swojej książce „Marihuana i Medycyna – Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany” zaleca zażywanie 5 mg THC 4 razy dziennie. Michael Backes podkreśla jednak, że tolerancja może osłabiać efekt.


marihuana i medycyna michael backerW przewodniku Marihuana i Medycyna Michael Backes podpowiada jak przygotować produkty lecznicze z marihuany, jak je podawać oraz jak modyfikować i kontrolować dawkowanieEncyklopedia 27 najpopularniejszych odmian konopi i wymienia choroby, w których znajdują swoje najlepsze działanie. Przewodnik charakteryzuje 29 dolegliwości i chorób, na które lekarze przepisują medyczną marihuanę, łącznie z przewlekłym bólem, nudnościami będącymi wynikiem chemioterapii, migrenami, stwardnieniem rozsianym, chorobą Alzheimera i Parkinsona. Dostarcza najbardziej przejrzystych, najbardziej wszechstronnych i praktycznych informacji o zastosowaniach i korzyściach jakie daje terapia kannabinoidowa. Dokładny, zwięzły i łatwy do interpretacji informator o tym, co każdy lekarz i pacjent powinien wiedzieć na temat medycznej marihuany.

Kliknij i sprawdź ofertę książek i poradników konopnych
dostępnych w sklepie BioHemp

To zbiór najlepszych opracowań napisanych przystępnym i zrozumiałym językiem. Bestsellerowe publikacje i najlepsi autorzy literatury konopnej


Treści zamieszczone w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako forma konsultacji medycznej.

Jeżeli potrzebujesz recepty na medyczną marihuanę, porady specjalisty lub pomocy przy dawkowaniu CBD i THC zapraszamy do kontaktu za pomocą czatu. Współpracujemy z lekarzami i specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.


Źródło: verywellhealth.com, Bogdan Jot “Uwagi o dawkowaniu medycznej marihuany”

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)