Badania

Marihuana i ginekomastia – czy jest między nimi związek?

Opublikowany: 1 czerwca, 2023 godz. 12:20 pm przez / No Comments

Ginekomastia to nadmierny rozwój tkanki gruczołu piersiowego u mężczyzn lub chłopców, wynikający z niezrównoważonego poziomu hormonów. Ginekomastia może być spowodowana przez choroby, leki, suplementy ziołowe i substancje, takie jak sterydy anaboliczne i alkohol, ale czy jej przyczyną może być także marihuana?

Marihuana i ginekomastia: przez lata badania naukowe przyniosły sprzeczne wyniki

Nadal nie ma jasnego związku, ale wszystko wskazuje na to, że może istnieć pewna korelacja. Udowodniono, że marihuana powoduje ginekomastię u szczurów, ale czy tak samo jest u ludzi? Istnieją badania, które próbują powiązać używanie konopi indyjskich z niskim poziomem testosteronu, co może powodować nadmierny wzrost piersi u mężczyzn.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


marihuana i ginekomastia

Jedno z badań dotyczących niepłodności u mężczyzn wykazało, że wpływ marihuany na estradiol jest powiązany z zaburzeniami równowagi hormonalnej u niepłodnych mężczyzn. Jako dominująca forma estrogenu, estradiol u mężczyzn pomaga zmniejszyć libido, erekcję i produkcję nasienia. Wyniki sugerują, że marihuana obniżyła poziom estradiolu i testosteronu u mężczyzn. Z drugiej strony, wyniki badania National Health and Nutrition Examination Survey wykazały, że THC wiązał się z niewielkim wzrostem testosteronu u regularnych konsumentów marihuany, w przeciwieństwie do osób nieużywających jej.

Co zrobić, jeśli masz ginekomastię i używasz marihuany?

Według ostatnich badań, coraz więcej osób zaczęło polegać na leczniczych i terapeutycznych właściwościach marihuany. Czy to dobre wyjście dla osób z ginekomastią?

Lekarz może zalecić całkowite powstrzymanie się od używania konopi indyjskich, aby wykluczyć marihuanę jako przyczynę ginekomastii. Produkty bogate w CBD z reguły zawierają nie więcej niż 0,3% THC, dlatego możesz chcieć omówić z lekarzem opcję stosowania takiego produktu, bądź izolatu CBD.

Pamiętaj, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, najlepiej być otwartym. Szczera rozmowa z lekarzem jest niezbędna do podejmowania świadomych decyzji i zapewnienia optymalnego samopoczucia.

Enlarged breasts in men (gynecomastia) - Symptoms and causes - Mayo Clinic

Podsumowanie

Ginekomastia jest częstym schorzeniem definiowanym jako wzrost nadmiaru tkanki gruczołu piersiowego u mężczyzn. Jest to spowodowane brakiem równowagi estrogenu i testosteronu, który może wystąpić w wyniku przyczyn naturalnych (takich jak dojrzewanie), niektórych leków lub chorób. Podczas gdy badania na zwierzętach sugerują związek między marihuaną a ginekomastią, nie ma wyraźnych dowodów na to, że to samo dotyczy ludzi. Jeśli jesteś konsumentem marihuany i podejrzewasz, że możesz mieć ginekomastię, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby opracować plan leczenia, który będzie dla Ciebie najlepszy.


Bibliografia:

  • Endocrine Effects of Marijuana; https://accp1.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/j.1552-4604.2002.tb06008.x
  • Marijuana Is Associated With a Hormonal Imbalance Among Several Habits Related to Male Infertility: A Retrospective Study; https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/frph.2022.820451/full
  • The effect of tetrahydrocannabinol on testosterone among men in the United States: results from the National Health and Nutrition Examination Survey; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32067074/

Źródło: leafwell.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)