Anemia sierpowata
Badania

Anemia sierpowata i konopie – Badanie kliniczne

Opublikowany: 13 września, 2020 godz. 1:28 pm przez / No Comments

Anemia i konopie. Na temat anemii sierpowatokrwinkowej wciąż nie wiadomo zbyt wiele, chociaż dotyczy około 400 tys. urodzeń rocznie. Jest to dziedziczna choroba genetyczna krwi spowodowana mutacją w DNA.

Powoduje ona, że organizm zaczyna wytwarzać nieprawidłową hemoglobinę, która deformuje czerwone krwinki i czyni je sztywniejszymi i bardziej kruchymi. Na chwilę obecną na anemię sierpowatą nie ma lekarstwa, chociaż przeszczep szpiku kostnego i terapia genowa są obiecujące.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Anemia – konopie ograniczają ból

Amerykańscy naukowcy odkryli, że marihuana może złagodzić przewlekły ból spowodowany niedokrwistością sierpowatą.

„Wyniki testów pokazują, że waporyzowanie konopi wydaje się być ogólnie bezpieczne.” – powiedział Kalpna Gupta, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który współprowadził badanie – „Wyniki sugerują również, że pacjenci z anemią sierpowatą mogą za pomocą konopi złagodzić ból.”

Wyniki tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Jama Network Open. Obecnie główne metody zmniejszania bólu u pacjentów oparte są na opioidach. Wzrost liczby zgonów spowodowanych nadużywaniem opioidów sprawił, że lekarze rzadziej je przepisywali, pozostawiając pacjentom z anemią sierpowatą mniej opcji leczenia

„Konopie indyjskie mogą pomóc społeczeństwu w radzeniu sobie z kryzysem związanym z nadużywaniem opioidów.” – mówi Kalpna Gupta

Dzięki przeprowadzonemu na ochotnikach z niedokrwistością sierpowatą badaniu dowiedziono, że skuteczność marihuany w zmniejszaniu bólu zwiększa się wraz z upływem czasu. Uczestnicy zadeklarowali, że mniej cierpieli podczas chodzenia, a także lepiej spali. Statystycznie nastąpił także istotny spadek nasilenia bólu, który pogarszał ich nastrój.

Badanie było randomizowane, przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby z użyciem placebo. Jest to pierwsze badanie, w którym tą metodą oceniono potencjał konopi indyjskich w łagodzeniu bólu u pacjentów z niedokrwistością sierpowatą.

Marihuana użyta do analiz zawierała różne proporcje THC i CBD. 23 pacjentów z bólem spowodowanym anemią sierpowatą waporyzowało marihuanę lub jej placebo. Wszystko odbywało się podczas dwóch pięciodniowych sesji szpitalnych, pomiędzy którymi była przerwa co najmniej 30 dni. W tym czasie naukowcy oceniali poziom bólu uczestników badania.

Alternatywa dla opioidów

Wyniki badań dają lekarzom dodatkową opcję leczenia przewlekłego bólu u pacjentów.

„Nadal potrzebujemy większych badań z udziałem większej liczby uczestników, aby uzyskać lepszy obraz tego, w jaki sposób konopie mogą przynieść korzyści osobom z przewlekłym bólem.” – mówi Kalpna Gupta i podsumowuje – „Ból powoduje, że wiele osób decyduje się na marihuanę i jest to jednocześnie główny powód, dla którego ludzie szukają medycznej marihuany w aptekach. Nie wiemy, czy wszystkie formy produktów z konopi indyjskich będą miały podobny wpływ na przewlekły ból. Waporyzowanie marihuany, może być bezpieczniejsze niż inne formy jej przyjmowania. Nasze badanie otwiera drzwi do testowania różnych form przyjmowania marihuany w celu leczeniu przewlekłego bólu.”


Źródło: cannaweed.com


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)