Kannabinoidy w konopiach

Kliniczny niedobór endokannabinoidów

Opublikowany: 7 lutego, 2020 godz. 10:42 am przez / No Comments

Niedobór endokannabinoidów a rola konopi. Harmonia w naszym organizmie jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Czujemy się najlepiej, gdy wszystkie nasze układy funkcjonują właściwie. Według American Heart Assosiation nasze ciało ma swoje preferencje takie jak temperaturę 37,°C, ciśnienie krwi w zakresie 90 – 120 mm Hg (skurczowe) i 60 – 80 mm Hg  (rozkurczowe).

Podobnie jak w zegarku, różne systemy fizjologiczne koordynują i współpracują ze sobą by utrzymać równowagę organizmu. Ten stan określany jest jako homeostaza. Jak dowiedziono, kannabinoidy także odgrywają istotną rolę w jej utrzymaniu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Kiedy coś zaczyna być nie tak?

Homeostaza możliwa jest dzięki mechanizmom dostosowawczym, które powodują, że organizm reaguje adekwatnie do danej sytuacji – na czynniki zewnętrzne takie jak np. mróz oraz wewnętrzne jak. np składniki pożywienia, czy leków. Działanie tych  mechanizmów oparte jest o tzw. sprzężenie zwrotne. Gdy temperatura naszego ciała wzrasta lub spada organizm reaguje odpowiednio poceniem się lub wytwarzaniem ciepła poprzez spalanie kalorii. Jest to właśnie proces homeostazy. Kiedy we krwi wzrasta poziom cukru – odczuwamy pragnienie. Gdy je ugasimy, stężenie cukru w płynie pozakomórkowym spada. To także jest homeostaza.

Przywracanie odpowiedniej równowagi

Na homeostazę wpływa wiele czynników zależnych od danej osoby: genetyka, sposób odżywiania, sprawność fizyczna, zdrowie psychiczne i czynniki środowiskowe. Nieprawidłowa praca układu hormonalnego, nerwowego, czy nawet traumatyczne zdarzenie lub udar prowadzą do zaburzenia homeostazy. Gdy do tego dojdzie, organizm rozpoczyna intensywną pracę mającą na celu przywrócenie równowagi.

Kliniczny niedobór endokannabinoidów

Układ endokannabinoidowy (ECS) występuje w ciele każdego człowieka. Składają się na niego enzymy, endokannabinoidy i receptory. ECS pomaga utrzymać stabilność i wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Kiedy odczuwamy np. ból, czy nudności układ ma za zadanie doprowadzić do przywrócenia stanu stabilnego.

Endokannabinoidy to kannabinoidy naturalnie wytwarzane przez ludzki organizm w błonach komórkowych i w razie potrzeby syntetyzowane. Główne endokannabinoidy to anandamid i 2-AG, które działają jako lipidowe cząsteczki przekaźnikowe. Wiążąc się z receptorami kannabinoidowycmi, obecnymi na różnych komórkach, modulują ich mechanizmy molekularne, optymalizują aktywność i przywracają homeostazę.

Jako agoniści receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2 działają również fitokannabinoidy, czyli kannabinoidy pochodzące z roślin konopi.

Dr Ethan Russo, jeden z wiodących na świecie badaczy kannabinoidów, wskazuje, ze istnieje stan określany jako „kliniczny niedobór endokannabinoidów”. Podstawą wysnucia tego wniosku były analizy badań nad migreną, fibromialgią i zespołem jelita drażliwego, których objawy leczono lekami na bazie kannabinoidów. Wszystkie z tych chorób mają związek z zaburzeniami homeostazy i bywają oporne na leczenie.

Russo skompletował zbiór przekonujących badań, które wskazują na kliniczny niedobór endokannabinoidów ujawniony m.in. dzięki leczeniu lekami na bazie kannabinoidów. Kannabinoidy okazały się obiecujące w uzyskiwaniu pozytywnych efektów leczenia w przypadku pacjentów, u których niedobór endokannabinoidów miał wpływ na ich stan.

Jak uzupełnić niedobór endokannabinoidów?

Niektórzy lekarze wciąż określają konopie indyjskie jako „brudny narkotyk”, ponieważ ich składniki nie docierają docierają tylko do jednego receptora, czy organu, ale do całego organizmu. Mają w ten sposób szeroki zakres działania, ale czasem mogą wywołać niepożądane efekty. Profesor Roger Pertwee z University of Aberdeen woli jednak używać określenia „skarbnica medycyny”.

Każdy szczep konopi zawiera unikalną miksturę kannabinoidów i terpenów, które spożywane razem, mogą zapewnić szeroki zakres korzystnych dla zdrowia efektów. Pacjent może odczuć ulgę w przypadku nawet kilku objawów występujących jednocześnie, jak to ma miejsce np. w przypadku migreny, czy fibromialgii. Niestety większość lekarzy wciąż krytycznie podchodzi do tematu skuteczności kannabinoidów. Kończy się to tym, że przepisują pacjentom osobny lek na każdy pojedynczy objaw tylko po to, aby za chwilę wystawić recepty na leki łagodzące skutki uboczne spowodowane przyjmowaniem tych pierwszych.


Źródło: leafly.com


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)