Kannabinoidy w konopiach

Kwas kannabigerolowy CBGA – najważniejszy w konopiach

Opublikowany: 24 marca, 2019 godz. 11:12 am przez / No Comments

Kwas kannabigerolowy CBGA odgrywa najważniejszą rolę w konopiach. To dzięki niemu mogą ostatecznie powstawać kannabinoidy, które mają nieocenione właściwości zdrowotne. To właśnie z CBGA powstaje CBD,CBC i THC. Niestety ale CBGA to często pomijany w badaniach związek – zupełnie niesłusznie. Jest nie tylko prekursorem innych kwasów kannabinoidowych, ale ma posiada również swoje miejsce w medycznym wykorzystaniu.

Czym jest CBGA – kwas kannabigerolowy?

CBGA jest pierwszym fitokannabinoidem jakie zaczyna produkować roślina. Wytworzenie przez konopie kwasu kannabigerolowego jest złożonym procesem. Powstaje w wyniku kilku reakcji biosyntezy z udziałem substancji naturalnie występujących w roślinie. CBGA jest nadrzędnym kwasem macierzystym (podstawą) do syntezy w inne, bardziej już znane kwasy kannabinoidówe: THCA, CBDA, CBCA – te z kolei w wyniku dekarboksylacji przechodzą w THC, CBD, CBC oraz CBG, które powstaje bezpośrednio z CBGA.  Proces ten jest unikalny dla roślin konopi. Formy kwasowe kannabinoidów są znacznie mniej aktywne niż kannabinoidy, ale stanowią kluczową rolą w ich powstawaniu. Badania laboratoryjne skupiają się głównie na poznaniu mechanizmów tej przemiany. Jest to istotne w bioinżynierii, ponieważ kontrola procesu pozwala na wyprowadzenie szczepów o określonej ilości CBD, THC, CBC, itd. Ma to kluczowe znaczenie przy tworzeniu leków dostosowując je do konkretnych przypadłości.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Znaczenie medyczne CBGA

kwas kannabigerolowy CBGA

Istnieją prace naukowe, które dowodzą medycznych właściwości CBGA. Jest słabym antagonistą receptora CB1 i blokuje działanie psychoaktywne kannabinoidu THC. Badane było też działanie antynowotworowe kwasu CBGA. Wykazuje korzystny wpływ przy leczeniu schizofrenii. Blokuje stany zapalne. Stymuluje regenerację i wzrost kości. CBGA odgrywa jednak prawdziwe znaczenie medyczne, kiedy przekształci się w cenne dla zdrowia kannabinoidy, które wykazują silne działanie w leczeniu chorób neurologicznych i onkologicznych.

Rola CBGA

Poza odkrytymi właściwościami medycznymi, kwas kannabigerolowy CBGA spełnia w konopiach ważniejsze zadanie – jest “matką” wszystkich kannabinoidów. Bez kwasu kannabigerolowego nie mogło by istnieć nigdy THC, CBD, CBC, CBG, CBN, itd. CBGA to wyjątkowa substancja, która wpływa na medyczne znaczenie całej rośliny. Prowadzi się coraz więcej badań naukowych, które pozwalają nam zrozumieć tą roślinę. Dzięki temu odkrywamy nowe zastosowania konopi w medycynie.

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)