Wiadomości z Polski

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Opublikowany: 9 marca, 2020 godz. 1:31 am przez / No Comments

Parlamentarny Zespół Legalizacji Marihuany medycznej i rekreacyjnej powołany został w grudniu ubiegłego roku. Jego działalność polegać ma na przygotowaniu postulatów i argumentów, które przekonają posłów do opowiedzenia się za legalizacją w Polsce konopi indyjskich w celach rekreacyjnych.

Czy Parlamentarny Zespół pomoże w legalizacji medycznej marihuany?

Zapowiadane na połowę lutego drugie spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany – z lekkim opóźnieniem – ale w końcu się odbędzie. Jak czytamy na stronie sejmowej już dziś o godzinie 09:30 „omówiony ma zostać obywatelski projekt ustawy legalizacji marihuany autorstwa Wolnych Konopi”.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Pierwsze robocze posiedzenie miało miejsce 7 stycznia. Wzięli w nim udział eksperci, prawnicy, farmaceuci oraz pacjenci. Spotkanie to odbiło się dość szerokim echem w mediach, które wytknęły Zespołowi mankamenty jego działalności.

„Panie Posłanki, Panowie Posłowie – do dupy z taką robotą!”

„Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany – brzmi dumnie, prawda? Szkoda tylko, że poza odważną nazwą i hucznymi zapowiedziami, założony przez jedną z posłanek Lewicy twór jest pozbawioną treści, planu i woli działania wydmuszką.” – napisał na swoim blogu Maciej Kowalski, który od ponad dekady zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat konopi

Okazuje się, że podczas styczniowego spotkania nie ustalono zbyt wiele, gdyż Zespół najprawdopodobniej nie wypracował jeszcze jakiejkolwiek koncepcji działania. Co więcej, jego przewodnicząca i założycielka po wygłoszeniu kilku oświadczeń opuściła salę. Resztę spotkania poprowadziły inne osoby. Obrady zakończono kilkoma deklaracjami, a kolejne spotkanie miało odbyć w lutym. Jak się okazało zostało zwołane dopiero na dziś – 9 marca br.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza Wolnych Konopi

Dzisiejsze spotkanie poświęcone ma zostać omówieniu propozycji zmian w ustawie, które opracowywane są przez Stowarzyszenie Wolne Konopie. O inicjatywie tej Maciej Kowalski także wspomina we wpisie na swoim blogu, podsumowując jednocześnie jakość ostatnich obrad i apelując do posłanek i posłów:

„Panie Posłanki, Panowie Posłowie – do dupy z taką robotą! Jeśli tak ma wyglądać wasze zajmowanie się sprawą legalizacji marihuany, to odpuście sobie, ok? Zostawcie to obywatelom – jeśli wszystko dobrze pójdzie, na jesieni złożony zostanie obywatelski projekt ustawy Wolnych Konopi, który proponuje zniesienie kar za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek. Jedyne, co będziecie musieli zrobić, to “podnieść rękę i nacisnąć przycisk”.

Wolne KonopieJakich zmian chcą Wolne Konopie? Przede wszystkim zniesienia kar za posiadanie i uprawę marihuany na własny użytek. Konkretnie chodzi o to by za posiadanie 30 gramów i uprawę do 4 roślin sprawca nie podlegał karze, tak jak ma to miejsce na dzień dzisiejszy. By to osiągnąć na listach poparcia zmian w ustawie podpisać musi się – zaledwie i jednocześnie aż – 100 tys. pełnoletnich obywateli. Z tym raczej nie powinno być problemu.

Nie tylko Parlamentarny Zespół – projekt obywatelski legalizacji medycznej marihuany

Chociaż zbiórka podpisów rozpocznie się dopiero w maju to udział w akcji zadeklarowało już ponad 350 punktów stacjonarnych i ponad 3 tys. wolontariuszy. Każdego dnia zgłaszają się kolejni chętni, nie tylko z Polski.

„Startujemy w maju – do tego czasu chcemy, żeby podpis można było złożyć w każdym zakątku Polski, a także we wszystkich większych ośrodkach polonijnych na świecie. Jeśli znacie lub prowadzicie jakiś lokal, który chciałby w okresie MAJ-SIERPIEŃ udostępnić listę do podpisu pod postulatami zniesienia kar za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek – zgłaszajcie się na inicjatywa@wolnekonopie.pl” – zachęca Stowarzyszenie Wolne Konopie

Po załatwieniu kwestii formalnych i zebraniu 100 tys. podpisów projekt trafi do Sejmu i poddany zostanie głosowaniu.


Źródło: natemat.pl, sejm.gov.pl, wolnekonopie.org, facebook.com/Inicjatywa100tys.podpisow


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)