jak powstaje THC
Kannabinoidy w konopiach

Jak powstaje THC w konopiach?

Opublikowany: 18 października, 2019 godz. 7:30 am przez / No Comments

Jak powstaje THC? Z opublikowanych niedawno badań wynika, że u pacjentów leczących się medyczną marihuaną czynnikiem najbardziej odpowiadającym za poczucie poprawy stanu zdrowia jest THC. To właśnie ten psychoaktywny związek, demonizowany od dekad, leży w centrum kontrowersji wokół konopi. Jednak surowe konopie zawierają w sobie bardzo niewiele THC, a proces powstawania tego związku to fascynujący, wieloetapowy proces.

Jak powstaje THC? Etap pierwszy, CBGA

Na etapie pierwszym konopie wytwarzają CBGA, czyli kwas kannabigerolowy. Jest to substancja nazywana “matką wszystkich kannabinoidów“, a naukowcy dopiero zaczynają odkrywać jej potencjał leczniczy m.in. w leczeniu cukrzycy. Co ciekawe, jest to na tyle uniwersalny związek, że konopie mogą zamienić CBGA zarówno na THC, CBD, jak i inne kannabinoidy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Etap drugi, THCA

To własnie z CBGA w drugim etapie konopie wytwarzają THCA. W zależności od informacji genetycznych w danej odmianie, roślina może tworzyć większe lub mniejsze ilości THC. Przez ostatnie dekady część hodowców ściga się w tworzeniu odmian, które będą zawierać jak najwięcej THC. Inni starają się zminimalizować THC i uzyskać rośliny, które będą bogate w CBD.

Etap trzeci, dekarboksylacja

Nawet w dorosłej roślinie, która wytworzyła już kwiaty, jest dużo większa zawartość THCA niż THC. Surowe konopie np. wrzucone do sałatki mogą służyć jako źródło THCA, które również ma wiele potencjalnych zastosowań leczniczych, działa przeciwzapalnie i neuroprotekcyjnie. W przeciwieństwie do swojego następy THC, kwasowa forma THCA nie jest psychoaktywna.

jak powstaje THC

Ludzie nauczyli się zmieniać THCA w THC już tysiące lat temu za pomocą ognia. Dekarboksylacja zachodzi wyjątkowo dobrze w temperaturach powyżej 100 stopni. Jest też wiele innych metod:

  • waporyzacja daje lepszą konwersję THCA w THC, a także jest łagodniejsza dla płuc ze względu na mniejszy udziałem szkodliwych substancji w dymie,
  • wystawienie na światło słoneczne to naturalny sposób zamiany THCA w THC, który działa już na etapie wzrostu rośliny. Jednak zachodzi on powoli, a konopie pozostawione na powietrzu przez dłuższy czas produkują również CBN (co może być plusem lub minusem w zależności od perspektywy),
  • konwersja za pomocą alkoholu czy dwutlenku węgla daje największe stężenie THC.

Choć THC to tylko jeden z wielu kannabinoidów, to wydaje się być jednym z najsilniej działających i przez to daje sporą nadzieję dla chcących go używać w leczeniu. Na szczęście prawo stopniowo zmienia się i coraz większa liczba ludzi ma szansę wypróbować, czy THC będzie skuteczne właśnie w ich przypadku.


Bibliografia:

  • Sarah S. Stith, Jacob M. Vigil, Franco Brockelman, Keenan Keeling, Branden Hall. The Association between Cannabis Product Characteristics and Symptom Relief. Scientific Reports volume 9, Article number: 2712 (2019)
  • Y. Gaoni and R. Mechoulam. Isolation, Structure, and Partial Synthesis of an Active Constituent of Hashish. Journal of the American Chemical Society 1964 86 (8), 1646-1647
  • Smeriglio A, Giofrè SV, Galati EM, Monforte MT, Cicero N, D’Angelo V, Grassi G, Circosta C. (2018). Inhibition of aldose reductase activity by Cannabis sativa chemotypes extracts with high content of cannabidiol or cannabigerol. Fitoterapia. 2018 Jun;127:101-108.
  • Ruhaak, L., Felth, J., Karlsson, P., Rafter, J., Verpoorte, R. and Bohlin, L. (2011). Evaluation of the Cyclooxygenase Inhibiting Effects of Six Major Cannabinoids Isolated from Cannabis sativa. Biological & Pharmaceutical Bulletin, 34(5), pp.774-778.

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)