Terpeny w konopiach

Humulen – wyjątkowy terpen olejku CBD o terapeutycznych właściwościach

Opublikowany: 2 kwietnia, 2020 godz. 12:24 pm przez / No Comments

Substancje chemiczne odpowiedzialne za zapachy roślin konopi nazywane są terpenami. Są to aromatyczne związki, które występują w całym królestwie roślin. Dziś przyjrzymy się terpenowi o nazwie humulen, który dosyć obficie występuje w konopiach i olejku CBD.

Terpeny wytwarzane są w tzw. trichomach, czyli gruczołach żywicznych, które znajdują się na kwiatach konopi i przylegających do nich liściach. Mają kształt przypominający grzyba, są lepkie i potrafią lśnić jak kryształy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Humulen – gdzie znajdziemy?

Uprawiający konopie zwracają szczególną uwagę na profil terpenowy danej odmiany. Istotny jest dla nich smak i zapach produktu końcowego oraz potencjalne zastosowania terapeutyczne. Terpenem, który odpowiada za drzewny, korzenny i ziemisty zapach jest humulen.

Humulen występuje naturalnie także w goździkach, imbirze, szałwii i bazylii. Jest to także jeden z podstawowych terpenów znajdujących się w chmielu, a zatem jego obecność istotna jest w procesie wytwarzania piwa. Tak jak inne terpeny, humulen jest metabolitem wtórnym w roślinach. To oznacza, że nie bierze bezpośredniego udziału w ich wzroście, rozwoju, czy rozmnażaniu.

Silny zapach przez niego wytwarzany jest bardzo przyjemny dla wielu osób, a na szkodniki działa jako skuteczny środek odstraszający. Chroni także roślinę przed bakteriami i grzybami oraz wzmaga jej tolerancję na zmienne temperatury.

Efekt i właściwości terapeutyczne hamulenu

Niektórzy naukowcy uważają, że odmiany konopi bogate w humulen słusznie wzbudzają zainteresowanie osób cierpiących na wiele schorzeń. Wszystko to ze względu na fakt, że terpen ten ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

humulen

Prawdopodobnie najbardziej znanym efektem humulenu jest jego działanie przeciwnowotworowe, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do dzisiejszej skali zachorowań na różnego rodzaju raka. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Planta Medica przedstawia wyniki badań nad przeciwnowotworowymi właściwościami oleju z jodły balsamicznej, czyli ekstraktu z drzewa uprawianego na obszarze całej Kanady.

Humulen – naturalny w oleju CBD

Dowiedziono, że humulen jest głównym przeciwnowotworowym składnikiem ojeków CBD. Cytowane w artykule badania wskazują, że pochodne humulenu wywierają silny wpływ cytotoksyczny na linie komórek nowotworowych. Odbywa się to ze względu na jego zdolność do indukowania wzrostu reaktywnych form tlenu (ROS). ROS może uszkadzać strukturę komórkową, co jest idealnym mechanizmem w przypadku komórek nowotworowych. Co więcej, na podstawie analiz stwierdzono, że humulen jest znacznie mniej toksyczny dla zdrowych komórek niż dla komórek nowotworowych.

humulenInny z artykułów, opublikowany w British Journal od Pharmacology przedstawia wyniki badania, w którym wywnioskowano, że humulen ma silne właściwości przeciwzapalne niejednokrotnie przewyższające potencjał leków na receptę. To kolejny czynnik, który podkreśla istotną rolę tego terpenu w medycynie przyszłości, gdyż biorąc pod uwagę przewlekłe stany zapalne może przyczyniać się do przyspieszenia ich leczenia. W tym konkretnym, powyższym badaniu skupiono się na eksperymentalnym zapaleniu alergicznym górnych dróg oddechowych.

Humulen wykazał wyraźne właściwości przeciwzapalne, zarówno przy podawaniu doustnym jak i w postaci aerozolu. Uzyskane wyniki pozwoliły autorom badania stwierdzić, że terpen ten przydatny może być w leczeniu astmy i innych tego typu chorób zapalnych i alergicznych.

Prognoza

Wraz z postępem badań nad konopiami indyjskimi nie tylko kannabinoidy, ale także terpeny i flawonoidy zyskują coraz większe uznanie. Niestety większość terpenów nie jest w stanie przetrwać procesu typowego palenia marihuany. Jednak branża konopna wciąż jest na wysokim etapie rozwoju, co powoduje, że rynek nasyca się coraz to nowymi produktami o określonej zawartości terpenów i ich właściwości terapeutycznych.


Przeczytaj także o: TERPENY W KONOPIACH – BETA-KARIOFILEN (BCP)


Bibliografia:

  • Antitumor Activity of Balsam Fir Oil: Production of Reactive Oxygen Species Induced by α-Humulene as Possible Mechanism of Action
  • Preventive and therapeutic anti-inflammatory properties of the sesquiterpene α-humulene in experimental airways allergic inflammation

Źródło: cannaconnection.com


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)