Wiadomości ze Świata

Legalizacji marihuany rozpocznie się w Luksemburgu?

Opublikowany: 13 sierpnia, 2019 godz. 11:14 am przez / No Comments

Legalizacja marihuany w Luksemburgu. Rząd Luksemburgu ma plan w pełni zalegalizować rekreacyjne użycie marihuany i przekonać inne kraje Unii Europejskiej, żeby zrobiły to samo.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl


Minister zdrowia popiera pełną legalizację marihuany

“Polityka narkotykowa, którą prowadziliśmy przez ostatnie 50 lat nie działa.” powiedział minister zdrowia Luksemburgu, Etienne Schneider w wywiadzie dla portalu Politico – “Zabranianie wszystkiego po prostu sprawiło tylko, że młodzi ludzie są bardziej zainteresowani zakazanym owocem”. 

Minister wyraził zaniepokojenie, że w obecnej sytuacji młodzi ludzie, nie zważając że jest to przestępstwo, i tak sięgają po marihuanę. Kupują towar nieznanego pochodzenia z niesprawdzonych źródeł, zasilając tym samym czarny rynek.

Legalizacja marihuany w Luksemburgu

Na razie tylko garstka krajów zdecydowała się na legalizację – Urugwaj, Kanada i 11 stanów USA. W wielu pozostałych, takich jak Holandia, konopie indyjskie są tolerowane. 

“Legalizacja konopi wymaga wielu więcej kroków, niż tylko ustanowienie legalności substancji. Potrzebny jest cały regulowany rynek, w tym podatki i kontrole jakości” – mówi Schneider.

Rządowe licencje na produkcje marihuany?

Minister zdrowia razem z ministrem sprawiedliwości, Felixem Brazem, proponują kompleksowe rozwiązania, od wydawania licencji na produkcje konopi, przez legalizację ich użycia, nałożenie ograniczeń wiekowych i zakazanie domowej produkcji.

Projekt zmian w prawie przewiduje, że zakup marihuany będzie możliwy tylko przez mieszkańców Luksemburga, co ma ukrócić turystykę narkotykową.

“Dotychczasowe rozwiązanie nie działają”

Wszystkie z trzech partii tworzących koalicję rządową Luksemburgu zawarły legalizację marihuany jako punkt swoich programów wyborczych, głównie za sprawą młodych działaczy.

Realny opór wobec nowego prawa nadchodzi nie z wewnątrz kraju, a z zewnątrz. Zarówno Francja, jak i Niemcy dopiero niedawno zalegalizowały medyczną marihuanę. Sąsiedzi Luksemburga obawiają się, co zrobić z legalizacją rekreacyjnego użycia w kraju, gdzie codziennie pracuje ponad 200 tysięcy ich obywateli. Władze Luksemburga otwarcie deklarują, że chce przekonać wszystkie kraje Unii, aby podążały ich śladem: 

“Dotychczasowy reżim narkotykowy nie jest zbyt skuteczny” – mówi Schneider – “Mam nadzieje, że wszyscy otworzymy nasze umysły jeśli chodzi o narkotyki”. 

źródło: politico
grafika: wordatlas

  

Alan Mazur