Wiadomości ze Świata

Legalizacji marihuany rozpocznie się w Luksemburgu?

Opublikowany: 13 sierpnia, 2019 godz. 11:14 am przez / No Comments

Legalizacja marihuany w Luksemburgu. Rząd Luksemburgu ma plan w pełni zalegalizować rekreacyjne użycie marihuany i przekonać inne kraje Unii Europejskiej, żeby zrobiły to samo.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Minister zdrowia popiera pełną legalizację marihuany

“Polityka narkotykowa, którą prowadziliśmy przez ostatnie 50 lat nie działa.” powiedział minister zdrowia Luksemburgu, Etienne Schneider w wywiadzie dla portalu Politico – “Zabranianie wszystkiego po prostu sprawiło tylko, że młodzi ludzie są bardziej zainteresowani zakazanym owocem”. 

Minister wyraził zaniepokojenie, że w obecnej sytuacji młodzi ludzie, nie zważając że jest to przestępstwo, i tak sięgają po marihuanę. Kupują towar nieznanego pochodzenia z niesprawdzonych źródeł, zasilając tym samym czarny rynek.

Legalizacja marihuany w Luksemburgu

Na razie tylko garstka krajów zdecydowała się na legalizację – Urugwaj, Kanada i 11 stanów USA. W wielu pozostałych, takich jak Holandia, konopie indyjskie są tolerowane. 

“Legalizacja konopi wymaga wielu więcej kroków, niż tylko ustanowienie legalności substancji. Potrzebny jest cały regulowany rynek, w tym podatki i kontrole jakości” – mówi Schneider.

Rządowe licencje na produkcje marihuany?

Minister zdrowia razem z ministrem sprawiedliwości, Felixem Brazem, proponują kompleksowe rozwiązania, od wydawania licencji na produkcje konopi, przez legalizację ich użycia, nałożenie ograniczeń wiekowych i zakazanie domowej produkcji.

Projekt zmian w prawie przewiduje, że zakup marihuany będzie możliwy tylko przez mieszkańców Luksemburga, co ma ukrócić turystykę narkotykową.

“Dotychczasowe rozwiązanie nie działają”

Wszystkie z trzech partii tworzących koalicję rządową Luksemburgu zawarły legalizację marihuany jako punkt swoich programów wyborczych, głównie za sprawą młodych działaczy.

Realny opór wobec nowego prawa nadchodzi nie z wewnątrz kraju, a z zewnątrz. Zarówno Francja, jak i Niemcy dopiero niedawno zalegalizowały medyczną marihuanę. Sąsiedzi Luksemburga obawiają się, co zrobić z legalizacją rekreacyjnego użycia w kraju, gdzie codziennie pracuje ponad 200 tysięcy ich obywateli. Władze Luksemburga otwarcie deklarują, że chce przekonać wszystkie kraje Unii, aby podążały ich śladem: 

“Dotychczasowy reżim narkotykowy nie jest zbyt skuteczny” – mówi Schneider – “Mam nadzieje, że wszyscy otworzymy nasze umysły jeśli chodzi o narkotyki”. 

źródło: politico
grafika: wordatlas

  

Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)