Badania

Przeciwbólowa waporyzacja konopi CBD i THC [BADANIA]

Opublikowany: 29 sierpnia, 2019 godz. 2:26 pm przez / No Comments

Waporyzowanie konopi – THC i CBD. Już w 2700 r. p.n.e. cesarz Chin Shennong odnotował przeciwbólowe działanie konopi. Jest uznawany za ojca chińskiej medycyny, a także odkrywcę właściwości herbaty. Jednak na Zachodzie dopiero od niedawna prowadzi się badania naukowe nad działaniem suszu konopnego. Co ciekawe, to starożytne lekarstwo może okazać się pod wieloma względami dużo lepsze od stosowanych powszechnie środków przeciwbólowych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


waporyzowanie konopi

Czy waporyzowanie konopi działają na ból neuropatyczny – CBD, THC?

Badacze z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego w tym momencie szukają 120 ochotników do badania klinicznego. Uczestnicy będą testowali efekt waporyzacji marihuany (3,7% THC i 5,6% CBD) na ból neuropatyczny i ból dolnego odcinka pleców. Efekt konopi będzie porównywany do placebo i syntetycznego THC. To ostatnie jest obecnie w pełni legalnie dostępne dla wybranych pacjentów w USA, Niemczech, RPA i Australii.

Co ciekawe, badacze spróbują także ocenić wpływ medycznej marihuany na życie codzienne pacjentów. Przeanalizują nastrój badanych, ich subiektywne odczucie tzw. haju, a po 4 tygodniach podawania wpływ na umiejętności prowadzenia samochodu.

Jak silne jest przeciwbólowe działanie marihuany?

Wieści o przeciwbólowym działaniu konopi powtarzają się w doniesieniach pacjentów, którzy używają ich przy nowotworach czy stwardnieniu rozsianym. Pisaliśmy już o historii 70-letniej Australijki, która przekonała się do tej terapii po poważnym urazie kolana.

Pacjenci cierpiący na różnorodne choroby nierzadko preferują medyczną marihuanę, ponieważ niesie ze sobą dużo mniej uciążliwe skutki uboczne. W przypadku powszechnie stosowanych jako silne środki przeciwbólowe opiatów istnieje poważne ryzyko fizycznego uzależnienia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, także wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Jak marihuana wypada w porównaniu z placebo?

Możemy wykluczyć tzw. efekt placebo, ponieważ we wcześniejszym badaniu klinicznym grupa używająca THC uzyskała zdecydowanie lepsze wyniki od grupy placebo. 25% pacjentów otrzymujących pigułkę z cukrem odczuło wyraźną ulgę w bólu, w porównaniu z 60% pacjentów waporyzujących THC. Autorzy tak opisują opisują swoje wnioski:

“To badanie wspiera rosnącą liczbę dowodów, że marihuana może być skuteczna w łagodzeniu bólu neuropatycznego i może być alternatywą dla pacjentów, na których inne leki nie działają lub nie są tolerowane”.

źródła: clinicaltrials, ncbi
zdjęcia: psppt, healthline
 
Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)

Dodaj komentarz