czy palenie marihuany szkodzi
Badania

Czy palenie marihuany szkodzi?

Opublikowany: 25 marca, 2022 godz. 5:16 pm przez / No Comments

Wiele osób uważa marihuanę za całkowicie bezpieczną w użytkowaniu zwłaszcza w porównaniu np. z opioidami. Jednak konopie indyjskie także mogą powodować pewne skutki uboczne. Czy palenie marihuany szkodzi naszemu zdrowiu?

Problemy z pamięcią związane z paleniem marihuany

Hipokamp to obszar mózgu odpowiedzialny za tworzenie nowych wspomnień. Niektóre z jego innych funkcji obejmują uczenie się i regulowanie emocji.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Wyniki opublikowane w Molecular Psychiatry pokazują, że osoby intensywnie używające marihuany są narażone na zjawisko fałszywych wspomnień. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy ci użytkownicy przez wiele miesięcy nie palili marihuany.

Badania sugerują również, że nastolatkowie, którzy regularnie palą konopie, częściej doświadczają problemów z pamięcią jako dorośli.

Czy palenie marihuany ma szkodliwy wpływ na płuca?

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i rak płuc. Z powodu niewielkiej ilości badań mniej wiadomo na temat tego, czy regularne palenie marihuany niesie podobne skutki.

Jedno z badań wykazało, że regularne palenie marihuany powoduje widoczne i mikroskopijne uszkodzenia dużych dróg oddechowych, które są związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia objawów zapalenia oskrzeli. Jednak po zaprzestaniu palenia objawy te ustępują.

W tym samym badaniu zauważono również, że regularne palenie marihuany może powodować wzrost objętości płuc i niewielki wzrost oporu dróg oddechowych, ale ani kliniczne ani rzeczywiste konsekwencje tego są nieznane. Wydaje się zatem, że regularne używanie marihuany nie powoduje tych samych długotrwałych uszkodzeń płuc, co palenie tytoniu.

Zmiany w funkcjonowaniu mózgu

Badania pokazują, że używanie marihuany zwiększa możliwość wystąpienia długotrwałych zmian w rozwoju behawioralnym i poznawczym u młodych osób, u których mózg się rozwija. Na przykład badania przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały utratę 8 punktów IQ u osób intensywnie używających konopi w wieku od 13 do 38 lat. Niepokojące jest to, że osoby te nie wyrównały strat nawet jeśli przestały używać konopi jako dorośli.

Jednak badanie to nie kontrolowało między innymi statusu społeczno-ekonomicznego i historii chorób psychicznych u osób badanych. Co więcej, okazało się, że uczestnicy, którzy zaczęli używać marihuany dopiero w wieku powyżej 18 lat nie wykazywali takiego samego spadku IQ, co osoby młodsze. To odkrycie potwierdza teorię, że największe szkody dla funkcjonowania mózgu spowodowane używaniem marihuany mają miejsce, gdy użytkownicy sięgają po nią już jako nastolatkowie.

Wpływ palenia marihuany na tętno

Jeśli jesteś użytkownikiem marihuany, czy powinieneś się martwić o jej wpływ na zdrowie układu krążenia? Według badania opublikowanego w Frontiers in Cardiovascular Medicine w 2021 r. odpowiedź brzmi: nie. Naukowcy dokonali przeglądu różnych badań na ten temat. Nie znaleźli istotnego wpływu używania marihuany na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar, zawał mięśnia sercowego i choroba wieńcowa.

Jednak aktywacja receptorów CB1 przez THC może zwiększyć częstość akcji serca od 20 do 50 uderzeń na minutę. Serce bije szybciej, aby zrekompensować spadek ciśnienia krwi spowodowany przez THC. Tetrahydrokannabinol zwiększa średnicę naczyń krwionośnych, zmuszając serce do cięższej pracy w celu pompowania krwi. Chociaż dolegliwości sercowo-naczyniowe stanowią tylko 2% zgłoszeń medycznych związanych z używaniem marihuany, jeśli masz problemy z sercem rozsądnie będzie zachować umiar.

Palenie marihuany przez kobiety w ciąży i karmiące matki

Jednym z najbardziej niepokojących zagrożeń związanych z długotrwałymi skutkami używania konopi indyjskich jest to, jak wpływa ona na kobiety w ciąży. Istnieje pewien związek między używaniem marihuany przez kobiety w ciąży, a pewnymi zaburzeniami u ich dzieci. Istnieje również zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Badania nad tym, jakie ryzyko stwarza marihuana dla nienarodzonych dzieci są niespójne. Jednak lekarze zalecają, aby kobiety w ciąży unikały wszelkich substancji, które mogą być niekorzystne dla dziecka. Kobiety, które chcą zajść w ciążę lub już są w ciąży raczej powinny zachować ostrożność w kwestii używania marihuany.

waporyzator THC CBD BioHemp

Zamiast palić –waporyzuj

Podczas waporyzacji nie dochodzi do spalenia materiału roślinnego, dzięki czemu ryzyko uwolnienia substancji rakotwórczych jest dużo mniejsze. To także łatwiejszy i dyskretniejszy sposób przyjmowania zarówno THC jak i CBD.

Obecnie możesz wybierać spośród dziesiątek designerskich wzorów i stylów urządzeń, byś mógł liczyć spersonalizowane wrażenia. Wybieraj wyłącznie wysokiej jakości urządzenia, które gwarantują, że proces waporyzacji będzie bezpieczny, skuteczny i przyjemny. W sklepie BioHemp znajdziesz wyłącznie bezpieczne i  certyfikowane waporyzatory, a więc takie, które podczas podgrzewania nie uwalniają toksycznych substancji.

Czy palenie marihuany szkodzi? – Podsumowanie

Jeśli chodzi o długoterminowy wpływ marihuany na zdrowie, naukowcy nie zdobędą dokładnych danych bez ukończenia długoterminowych badań na ludziach, a te generalnie pozostają w tyle za badaniami innych leków i substancji. Jeśli martwisz się, że palenie marihuany może szkodzić Twoim płucom, możesz zmienić metodę konsumpcji i wybrać waporyzację.


Bibliografia:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25824306/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25760303/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32823178/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23802821/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3479587/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34409073/

Źródło: wayofleaf.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)