Badania

Czy konopie mogą pomóc na choroby jelit?

Opublikowany: 28 października, 2019 godz. 5:00 am przez / No Comments

Czy konopie będą w stanie wyleczyć choroby jelit? Pokolenie, które właśnie wchodzi w dorosłość może być pierwszym, które będzie żyło statystycznie krócej od swoich rodziców. Te zaskakujące wyniki najnowszych badań naukowcy tłumaczą coraz gorszą dietą współczesnego społeczeństwa. Przetworzone jedzenie, powszechne stosowanie pestycydów, hormonów i obecność innych trucizn w środowisku to tylko niektóre z przyczyn, dlaczego coraz młodsi ludzie chorują na choroby układu trawienia, cukrzycę i nowotwory.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jednym z możliwych dróg wyjścia z rosnącej epidemii chorób cywilizacyjnych jest powrót do tradycyjnych sposób dbania o siebie – nie tylko jedzenie bardziej naturalnego, nieprzetworzonego pożywienia pochodzenia roślinnego, ale też włączenie w życie roślin takich jak konopie. Naukowcy niedawno odkryli kolejny sposób, w jaki konopie mogą nas ochronić przed poważnymi chorobami układu pokarmowego.

konopie choroby jelit

Jak ważny jest zdrowy układ pokarmowy?

Każde kolejne badanie naukowe potwierdza to, co nasi przodkowie wiedzieli od zawsze: zdrowie całego organizmu zaczyna się od zdrowych jelit. Od stanu naszych organów wewnętrznych i różnorodności flory bakteryjnej w jelitach zależy w dużej mierze nasz układ odpornościowy. Jeśli poważnie zaburzymy ten układ, ryzykujemy nawet chorobami autoimmunologicznymi, na które współczesna medycyna głównego nurtu ostatecznie rozkłada ręce.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jedną z bardzo poważnych chorób układu pokarmowego jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Z “nieznanych przyczyn” powstaje w niej chroniczny stan zapalny w układzie pokarmowym, który objawia się bólami brzucha, długotrwałymi problemami z wydalaniem, osłabieniem, utratą wagi, a nawet zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. W skrajnych przypadkach lekarze dokonują operacyjnej resekcji jelita grubego, usuwając nawet cały organ.

Naukowcy z Harvardu i Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić alternatywną metodę leczenia za pomocą konopi. Jak wiadomo, w jelitach działa duża ilość receptorów systemu endokannabinoidowego CB2. Brytyjscy i amerykańscy naukowcy udowodnili, że usunięcie lub utrata tych receptorów prowadzi do zaostrzenia się stanów zapalnych i negatywnych objawów. Stąd logiczny wniosek, że pełnią one ważną rolę w zwalczaniu stanów zapalnych. Prawidłowe działanie systemu endokannabinoidowego może chronić przed wykształceniem się takich chorób jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Czy konopie są skuteczne na choroby jelit?

Co jednak zrobić w przypadkach, gdy choroba już się rozwija i przeszkadza w codziennym życiu? Wielu pacjentów stojąc przed tym pytaniem postanowiła wypróbować olejków z konopi. Kwestionariusz zlecony w Nowej Zelandii pokazał, że nawet 60% tamtejszych pacjentów cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego stosuje konopie.

Wieści o pozytywnym działaniu konopi rozchodziły się głównie pocztą pantoflową i przez internet. Naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność tej metody leczenia i wyróżnili trzy główne objawy, przy których mogą one być pomocne:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • utrata apetytu.

Skuteczność konopi w badaniach klinicznych

Jeśli chodzi o wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dysponujemy dwoma badaniami klinicznymi, które porównały skuteczność leczenia konopiami z placebo. Badani byli dobierani losowo spośród pacjentów powyżej 18 roku życia. Po 10 tygodniach leczenia, grupa stosująca konopie miała lepsze wyniki jeśli chodzi o odpuszczenie choroby (zanik objawów). Poprawę w stanie zdrowia zaobserwowano u 31% chorych leczonych konopiami w porównaniu do 22% pacjentów, którym podawano placebo. Część pacjentów wycofała się z badania, w grupie leczonej konopiami z powodu wystąpienia zawrotów głowy, w grupie placebo – z powodu pogarszania się symptomów choroby.

Potrzebne są dalsze badania kliniczne

Jak mówią sami autorzy ostatniego badania, potrzebna jest większa ilość badań klinicznych, sprawdzających nie tylko skuteczność konopi, ale także biorąc pod uwagę ważne czynniki takie jak:

 • różne dawki substancji aktywnej,
 • drogę podania,
 • bezpieczeństwo stosowania w dłuższej perspektywie czasowej.

Trudniejsza do sprawdzenia naukowo jest hipoteza, że suplementowanie kannabinoidami może uchronić od zachorowania na wiele chorób, w szczególności chorób na podłożu długotrwałych stanów zapalnych. Na szczęście już teraz rośnie liczba ludzi, którzy stosują konopie profilaktycznie na choroby jelit, więc za kilka lat będą możliwe takie badania i mogą one okazać się przełomowe.


Bibliografia

 • Rose L. Szabady, Christopher Louissaint, Anneke Lubben, Bailu Xie, Shaun Reeksting, Christine Tuohy, Zachary Demma, Sage E. Foley, Christina S. Faherty, Alejandro Llanos-Chea, Andrew J. Olive, Randall J. Mrsny, Beth A. McCormick. Intestinal P-glycoprotein exports endocannabinoids to prevent inflammation and maintain homeostasis. Journal of Clinical Investigation 2018;128(9):4044-4056.
 • Carina Hasenoehrl, Martin Storr, Rudolf Schicho. Cannabinoids for treating inflammatory bowel diseases: where are we and where do we go? Expert Review of Gastroenterology and Hepatology 2017 Apr 3; 11(4): 329–337.
 • Tahir S Kafil, Tran M Nguyen, John K MacDonald, Nilesh Chande. Cannabis for the treatment of ulcerative colitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018; 11
 • Turcotte C, Blanchet MR, Laviolette M, Flamand N. The CB2 receptor and its role as a regulator of inflammation. Cell Mol Life Sci. 2016;73(23):4449–4470.
 • Miller AM, Stella N. CB2 receptor-mediated migration of immune cells: it can go either way. Br J Pharmacol. 2008;153(2):299–308.


Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)