Badania

Kannabinoid CBM – skuteczny w leczeniu cukrzycy

Opublikowany: 16 marca, 2020 godz. 4:20 pm przez / No Comments

Konopie i mało znany kannabinoid CBM w leczeniu cukrzycy. Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych na kannabinoidach ujawniło, że nieznany dotąd CBM (kannabimovon) może leczyć cukrzycę typu 2 oraz inne zaburzenia metaboliczne. Naukowcy mają nadzieję, że uzyskają taką samą skuteczność jak leki przeciwcukrzycowe, ale bez niebezpieczeństwa wynikającego z ich odstawienia.

Kiedy kannabinoidy są przyjmowane do naszego organizmu wiążą się z receptorami kannabinoidowymi i je aktywują, wywołując w ten sposób różne efekty terapeutyczne. Receptory kannabinoidowe są głównymi receptorami, z którymi łączą się kannabinoidy, ale nie są jedynymi.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Konopie lekarstwem na cukrzycę? – Wpływ kannabinoidów na ludzkie receptory

W 2011 roku włoscy naukowcy stwierdzili, że kannabidiol CBD wiąże się w pewnym stopniu z receptorami znanymi jako PPAR, a inne badania wykazały, że dotyczy to także pozostałych kannabinoidów, takich jak THC, czy CBG oraz ich form kwasowych (THCA, CBDA itd.).

Receptory PPAR istnieją w naszych organizmach podobnie jak te najbardziej znane receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. Po raz pierwszy zidentyfikowano je na początku lat 90 – tych ubiegłego wieku u żab. Od tego czasu przeprowadzono mnóstwo analiz, dzięki którym wiemy, że PPAR odgrywają istotną rolę w różnych procesach biologicznych.

Badania wykazały, że receptory PPAR kontrolują ekspresję niektórych genów, zwłaszcza tych związanych z aktywnością komórkową taką jak różnicowanie komórek ich rozwój i metabolizm. Odkrycie to doprowadziło do opracowania różnych leków, które wiążą się z tymi receptorami i aktywują je w celu leczenia problemów metabolicznych: otyłości, wysokiego ciśnienia krwi i cukru lub trójglicerydów.

Najnowsze badania dowiodły, że receptory PPAR odgrywają też inne role. Postawiono tezę, że leki aktywujące te receptory mogą być skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma, chorób skóry, chorób neurologicznych, a nawet uzależnienia od narkotyków.

CBM w leczeniu cukrzycy

Kannabimovon odkryty został w 2010 roku. Gdy tego dokonano stało się jasne, że ma on zupełnie inną budowę chemiczną niż THC i CBD, ale wciąż trudno jest go zbadać i określić jego wpływ na nasz organizm.

Jednak w najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano zaledwie kilka tygodni temu w czasopiśmie Molecules, naukowcy przyjrzeli się CBM i temu, czy rzeczywiście aktywuje receptory PPAR, a jeśli tak to w jakim stopniu.

Konopie i leczenie cukrzycy

Włoscy naukowcy odkryli, że podobnie jak THC, CBD, czy CBG, także CBM aktywuje receptory PPAR i co więcej, robi to w sposób, który może okazać się bardziej skuteczny i bezpieczny w porównaniu do leków specjalnie opracowanych by ten receptor aktywować (w tym na cukrzycę na bazie rozyglitazonu), które zwiększały ryzyko zawału serca. Dowiedziono, że CBM aktywuje receptory PPAR typu PPARγ – te same, na które oddziałują leki na bazie rozyglitazonu – ale aktywuje je mniej intensywnie. Zbyt silne oddziaływanie rozyglitazonu na te receptory jest prawdopodobnie przyczyną tak poważnych skutków ubocznych stosowania tych leków. Według naukowców umiarkowana aktywacja receptora za pomocą CBM może dać taki sam efekt jak zastosowanie rozyglitazolu, ale bez ryzykownych skutków ubocznych.

Ponadto w przeciwieństwie do  rozyglitazonu, CBM „znacznie zwiększyło ekspresję receptorów PPARγ, co zdaniem naukowców sugeruje, że kannabinoid ten dodatkowo zdolny jest do generowania sprzężenia dodatniego zwrotnego, które uwalnia ekspresję genów”. To wzmacnia hipotezę, że CBM może być skutecznym i bezpiecznym związkiem, który można zastosować w leczeniu cukrzycy typu 2.

Konopie i leczenie cukrzycy – Kananbinoidy mają ogromny potencjał…

Tego typu badania to podstawa zrozumienia w jaki sposób kannabinoidy, w tym właśnie CBM, mogą współpracować z receptorami, które nie są elementami układu endokannabinoidowego. Podkreślają one także konieczność skoncentrowania się na działaniu innych kannabinoidów niż te najpopularniejsze, a więc THC i CBD.

Na dzień dzisiejszy wielu diabetyków twierdzi, że stosowanie medycznej marihuany łagodzi u nich objawy choroby, ale wciąż brakuje na to badań naukowych, zwłaszcza tych skupiających się na mniej znanych kannabinoidach, takich jak CBM, gdyż w większości odmian konopi występuje on w znikomych ilościach.


Przeczytaj także o: CHOLESTEROL – CZY ZWIĄZKI ZAWARTE W KONOPIACH MAJĄ NA NIEGO WPŁYW?


Bibliografia:

  • Cannabidiol Reduces Aβ-Induced Neuroinflammation and Promotes Hippocampal Neurogenesis through PPARγ Involvement
  • Identification and characterization of phytocannabinoids as novel dual PPARα/γ agonists by a computational and in vitro experimental approach
  • Neuroprotective Properties of Cannabigerol in Huntington’s Disease: Studies in R6/2 Mice and 3-Nitropropionate-lesioned Mice
  • A Cannabigerol Quinone Alleviates Neuroinflammation in a Chronic Model of Multiple Sclerosis
  • PPAR: a therapeutic target in Parkinson’s disease
  • PEROXISOME PROLIFERATOR-ACTIVATED RECEPTOR (PPAR) AGONISTS AS PROMISING NEW MEDICATIONS FOR DRUG ADDICTION: PRECLINICAL EVIDENCE
  • Cannabimovone, a Cannabinoid with a Rearranged Terpenoid Skeleton from Hemp
  • Identification and Characterization of Cannabimovone, a Cannabinoid from Cannabis sativa, as a Novel PPARγ Agonist via a Combined Computational and Functional Study

Źródło: xn--4dbcyzi5a.com


Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)