Destylator – co to jest?
Destylator to urządzenie służące do wytwarzania olejków eterycznych z roślin. W zależności od metody destylacji olejków eterycznych rozróżnia się szereg aparatów destylacyjnych, a także ich rozbudowane adaptacje.
Każdy destylator wykorzystuje gorącą parę wody, aby oddzielić lekkie i lotne olejki eteryczne z roślin. Opary są następnie skraplane w chłodnicy i trafiają do odbieralnika.
Olejek eteryczny łatwo oddzielić od wody, ponieważ obie ciecze się nie mieszają.
Budowa aparatu do destylacji prostej
Aparat do destylacji olejków eterycznych przy pomocy pary wodnej składa się w zależności od konstrukcji zasadniczo z trzech głównych części;
- kolby, w której będą gotować się zioła,
- chłodnicy, w której skrapla się para wodna z cząsteczkami olejków eterycznych,
- oraz odbieralnika, do którego będziemy łapać skroploną ciecz.
W naszych zestawach znajdziesz dodatkowo płaszcz grzewczy zasilany energią elektryczną, statyw oraz uchwyt do stabilizacji chłodnicy po montażu zestawu a także łapacz kropel zgięty w dół.
Rozdzielacz z kranikiem, który znajdziesz w naszych zestawach, pozwoli na oddzielenie wody i olejku od uzyskanego produktu w bardzo łatwy sposób. To wszystko ma za zadanie zwiększyć wydajność i usprawnić proces destylacji.
W procesie destylacji ziół niezbędna jest wiedza np. o tym, kiedy pozyskać surowiec, a także cierpliwość, ponieważ udział olejków eterycznych w roślinach jest niewielki. Proces jest czasochłonny, a odebrana woda może być użyć kilkakrotnie, aby zwiększyć wydajność destylacji.
Jak działa destylator?
Destylator wykorzystuje gorące cząsteczki pary do “poderwania” lekkich i lotnych olejków eterycznych. Cząsteczki olejków przyczepiają się do wody i wraz z nią skraplają się w chłodnicy. Odebraną ciecz należy rozdzielić. Nie jest to trudne, ponieważ związki eteryczne nie mieszają się z wodą i zazwyczaj są lżejsze od wody, dzięki czemu zbierają się na jej powierzchni.
Podgrzewanie
Kolbę kulistą ogrzewamy za pomocą elektrycznego płaszcza grzewczego, który dostarczamy do zestawu. Płaszcz grzewczy posiada regulację mocy grzania, a więc kiedy zacznie się woda gotować, należy dostosować siłę grzania.
Cały proces zaczyna się w kolbie kulistej, w której umieszczone są zioła. Należy pamiętać, że kolba kulista musi mieć odpowiednią ilość wody, która będzie ubywać wraz z procesem destylacji. Nie może jej być ani za mało (nie będzie wydzielała się para i przypali się materiał roślinny), ani za dużo (całość “wykipi” do chłodnicy).
Skraplanie
Cząsteczki olejków eterycznych wraz z parą wodną trafiają do chłodnicy, gdzie skraplają się i spływają do odbieralnika. Stosunek wody do uzyskanego olejku jest bardzo duży, dlatego odzyskaną wodę używamy ponownie w dalszym procesie.
Uzupełnianie wody
W trakcie destylacji kilkakrotnie dolewamy wodę, która zabrała się w odbieralniku i została przelana do rozdzielacza w celu łatwiejszego rozdzielenia frakcji i dolewania do kolby- u góry powinien zbierać się olejek eteryczny (jeśli jest lżejszy niż woda).
Wodę dolewamy do kolby z materiałem roślinnym przez małą szyję w kolbie po ostygnięciu aparatury. Kranik rozdzielacza zamykamy w takim momencie, aby nie zlać olejku eterycznego z powrotem do kolby.
Zalety
Czas i cierpliwość jaką poświęcimy przy produkcji własnych olejków eterycznych przełoży się nie tylko na satysfakcję. Własne produkty to gwarancja jakości, a także oszczędność pieniędzy. Własne produkty są w 100% wyjątkowe i naturalne.
Destylacja parą wodną pozwala nam w domowych warunkach uzyskać olejek eteryczny bez sztucznych substancji i dodatków.
Należy pamiętać, że destylator do olejków eterycznych przenosi związki eteryczne wodą, a nie rozpuszczalnikami, co gwarantuje, że uzyskany produkt jest wolny od zanieczyszczeń jakie mogą powodować rozpuszczalniki.
Destylator można rozbudować we własnym zakresie np. o zewnętrzny produktor pary wodnej czy dodatkowe elementy statywu.
Zioła do destylacji olejków eterycznych
Do produkcji olejków eterycznych możemy wykorzystać różne zioła. Odpowiednia wiedza i wskazówki, które można znaleźć w internecie i w bibliotekach pozwolą w pełni wykorzystać destylator do produkcji własnych olejków eterycznych.
Konopny olejek eteryczny
Konopie posiadają ponad 150 związków wchodzących w skład olejku eterycznego z konopi. Kilka z nich jest charakterystycznych tylko dla konopi. Kannaflawina A,B oraz C posiada działanie neuroprotekcyjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Kannaflawina wchodzi w interakcje z kannabinoidami wzmacniając ich terapeutyczny efekt, dlatego warto je włączyć kiedy przyjmuje się kami CBD
Konopny olejek eteryczny w zależności od odmiany, z której został sporządzony, posiada ogromną ilość różnych związków aktywnych; flawonoidy, poliflawony, terpeny, terpenoidy oraz ich analogi,. To wszystko razem tworzy unikalną recepturę wykorzystywaną w aromaterapii.
Lawenda
Olejek lawendowy należy do najbardziej popularnych olejków eterycznych. Jego lekki i świeży zapach działa odprężająco dla ducha i ciała. Wprowadza w stan relaksu i harmonii. Wspomaga układ pokarmowy oraz reguluje wydzielanie soków trawiennych.
Rozmaryn
Naparki rozmarynowe posiadają nieocenione właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wzmacnia i chroni układ odpornościowy, walczy z zapaleniem gardła i kaszlem. Można go wykorzystywać na wiele sposobów; w formie masażu, aromaterapii, inhalacji, płukanki. Nie należy go jednak spożywać, jak również innych olejków eterycznych.
Eukaliptus
Inhalacje eukaliptusowe uchodzą za naturalny środek wykrztuśny. Jego działanie przeciwzapalne i rozkurczowe to idealne rozwiązanie na infekcję dróg oddechowych w formie inhalacji. Nacierany, pomaga łagodzić swędzenie i podrażnienie skóry.
Goździk
Destylaty eteryczne z goździka posiadają nieocenione właściwości odkażające oraz znieczulające. Ze względu na swoje działanie od lat wykorzystywany jest w medycynie dentystycznej.
Miejscowe stosowanie olejków eterycznych z goździków rozgrzewa, poprawia krążenie i znieczula smarowane miejsce.
Mięta
Olejki eteryczne z mięty są najbardziej znane z inhalacji podczas przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Mają kojące i tonizujące działanie kiedy są stosowane miejscowo. Ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwbólowe, chłodzące i przeciwzapalne.
Aromaterapia
Wykorzystanie olejków eterycznych przy aromaterapii pozwala zachować nie tylko zdrowe ciało, ale również ducha. Związki zawarte w roślinach oddziałują na nasze samopoczucie, łagodzą stres i nerwy, poprawiają nastrój, relaksują i odprężają.
Hydrolaty – co to takiego?
Można powiedzieć, że woda którą używamy przy destylacji olejków eterycznych jest “produktem odpadowym”. Nic bardziej mylnego.
Destylacja parą wodną pozwala uzyskać doskonałej jakości olejki eteryczne oraz hydrolaty – czyli woda, która była użyta do destylacji. Kilkukrotnie wykorzystana woda, z której oddzielono olejek eteryczny przejmuje część zapachu. Znanymi hydrolatami jest woda różana oraz lawendowa, ale to tylko początek całej listy produktów, które możemy otrzymać w przy pomocy aparatury do destylacji olejków eterycznych.
Taką woda doskonale nadaje się do nawilżania powietrza w mieszkaniu lub jako mgiełka odświeżająca do ubrań czy pościeli.
Destylator do otrzymywania olejków eterycznych
Podsumowując, destylator to praktyczne urządzenie, które możemy wykorzystać przy domowej produkcji olejków eterycznych. Każde zioła są wyjątkowe pod względem związków jakie posiadają. Destylator pomaga skoncentrować i “zamknąć” te cenne dla zdrowia związki w małej buteleczce. Destylator do olejków eterycznych to aparatura, dzięki której będziesz mógł prowadzić aromaterapię czy inhalację przy wykorzystaniu własnych olejków eterycznych.
Odpowiednia wiedza, cierpliwość i odrobina wolnego czasu – to wszystko co potrzebujesz,a by sporządzić własne olejki eteryczne oraz unikalne receptury zapachowe Twojego autorstwa. Aromaterapia z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych bez syntetycznych dodatków zapachowych jeszcze nigdy nie była taka prosta.
Wyświetlanie jednego wyniku