Badania

Powstaje lek na zbyt intensywny haj po marihuanie

Opublikowany: 7 lutego, 2023 godz. 4:14 pm przez / No Comments

Jedna z firm farmaceutycznych opracowuje lek na zbyt intensywny haj po marihuanie. Ma on powstać z myślą o osobach, które paląc marihuanę odurzają się tak mocno, że dopada je bad trip i niekiedy muszą skorzystać pomocy medycznej.

ANEB-001 na zbyt intensywny haj po marihuanie

To pierwszy lek tego typu. Opracowuje go Anebulo Pharmaceuticals. Lek ma nosić nazwę ANEB-001 i być przeznaczony do leczenia tak zwanego ostrego zatrucia kannabinoidami, czyli stanu w którym dana osoba jest na takim haju, że traci kontrolę nad sobą i kontakt z rzeczywistością i wymaga pomocy medycznej.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


„W badaniach klinicznych wykazano, że lek może bezpiecznie przeciwdziałać skutkom problematycznych wysokich dawek THC z kilkoma skutkami ubocznymi.” – powiedział założyciel firmy, dr Joseph Lawlor podczas wydarzenia informacyjnego dla mediów i inwestorów, które odbyło się 26 września

zbyt intensywny haj po marihuanie

Cząsteczka blokująca receptory kannabinoidowe

ANEB-001 to mała cząsteczka, która może blokować znajdujący się w mózgu receptor kannabinoidowy CB1, z którym wiąże się THC, dając psychoaktywny haj. Dyrektor naczelny Anebulo Pharmaceuticals, Simon Allen, powiedział, że wśród badanych byli pacjenci konsumujący marihuanę po raz pierwszy, również dzieci – nieświadomie zjedli żelki z THC – oraz regularni konsumenci, którzy przyjęli większa niż normalnie dawkę.

Opracowywanie leku jest w fazie badań klinicznych w Holandii

Badania zostały przeprowadzone przez Holenderskie Centrum Badań nad Medycyną Człowieka. W części A zakończonego właśnie testu badani przyjmowali 10,5 mg THC i otrzymywali 50 mg lub 100 mg ANEB-001 lub placebo. Następnie przeszli serię testów, które obejmowały pomiar „kołysania się ciała”, gdy zamykali oczy na dwie minuty, stojąc w miejscu.

Oprócz większej czujności, ci, którzy otrzymali dawkę leku, doświadczyli również znacznego zmniejszenia „odczucia haju” i kołysania się ciała w porównaniu z grupą placebo.

W części B naukowcy odwrócili eksperyment, podwajając dawkę THC do 21 miligramów i obniżając dawkę badanego leku do 10 i 30 miligramów. Jak dotąd wyniki są równie zachęcające. Część B obejmuje dwie grupy badanych, z których każda liczy do 15 osób, ale firma planuje zrekrutować co najmniej cztery kolejne grupy przed przejściem do kolejnej fazy próby.

Lek zwykle zmniejsza skutki haju w ciągu godziny. Następną fazą będzie przetestowanie ANEB-100 godzinę po spożyciu marihuany przez badanych, aby lepiej symulować rzeczywiste warunki. Po przeprowadzonych próbach twórcy leku będą ubiegać się o zgodę FDA na dystrybucję do izb przyjęć w Stanach Zjednoczonych, co miałoby nastąpić do 2025 roku.

jak to jest być na haju

Skąd pomysł na lek na zbyt intensywny haj po marihuanie?

Dr Joseph Lawlor powiedział, że wpadł na pomysł stworzenia takiego leku po przeczytaniu artykułu w czasopiśmie medycznym. Artykuł opowiadał o przyjęciu dla dzieci, na którym niektórzy uczestnicy nieświadomie zjedli żelki z THC.

„Pomyślałem, że gdybyśmy mogli zablokować receptor CB1, mielibyśmy lek do leczenia odurzenia THC” – powiedział – „Takie działanie ma Anebulo. ANEB-001 jest skuteczny, specyficzny…i szybko się wchłania.”

Zbyt duża dawka THC rzadko zagraża życiu, a objawy zwykle ustępują w ciągu kilku godzin. Czy istnieje więc realna potrzeba opracowania leku, który by je leczył?


Źródło: lookah.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)