Badania

Noworodek, któremu podano konopie indyjskie

Opublikowany: 15 czerwca, 2020 godz. 9:48 am przez / No Comments

Oscar Parodi z Norfolk jako pierwszy na świecie otrzymał lek na bazie konopi indyjskich. Wszystko to w ramach jednego z najnowszych badań klinicznych. Jego celem jest ustalenie, czy medyczna marihuana może chronić niemowlęta przed napadami padaczkowymi oraz uszkodzeniami mózgu.

Oscar Parodi urodził się w Norfolk and Norwich University Hospital z Encefalopatią Niedotleniowo – Niedokrwienną. Jest to trwałe uszkodzenie mózgu spowodowane niedoborem tlenu lub ograniczonym przepływem krwi do mózgu w okresie okołoporodowym.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
WPROWADZENIE DO TERAPII

dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Pierwszy taki pacjent na świecie

Standardowo, Oscar poddany został zabiegowi hipotermii. Jednak matka chłopca wyraziła dodatkowo zgodę na podanie dawki leku na bazie konopi indyjskich. Lek ten stosowany jest już w leczeniu dzieci z rzadkimi postaciami padaczki. Jednak w przypadku Oscara po raz pierwszy zastosowano go by zapobiegać napadom u noworodka ze zdiagnozowaną Encefalopatią Niedotleniowo – Niedokrwienną.

Naukowcy prowadzący badania, mają nadzieję, że pewnego dnia lek podawany Oscarowi będzie rutynowo stosowany w terapii noworodków i wspomoże je w walce z napadami i uszkodzeniami mózgu.

Na chwilę obecną badanie ma na celu sprawdzenie, czy lek jest bezpieczny i skuteczny w zmniejszaniu stopnia uszkodzenia mózgu u noworodków urodzonych z Encefalopatią Niedotleniowo – Niedokrwienną.

Mama Oscara, 17 – letnia Chelsea Parodi, wyznała, że zgodziła się na udział syna w badaniu, ponieważ chciała zrobić wszystko, co w jej mocy, aby mu pomóc.

Urodził się 3 dni po planowanym terminie

Oscar z mamą i babcią. / Fot. Norfolk and Norwich University Hospital

Oscar przyszedł na świat 11 marca w wyniku cesarskiego cięcia. Ważył niecałe 3 kg, a jego stan nie był najlepszy. W związku z tym przeniesiony został na oddział intensywnej terapii noworodków i poddany 72 – godzinnemu zabiegowi hipotermii w celu ochrony mózgu.

Temperatura jego ciała została obniżona do 33,5 stopni za pomocą specjalnej kurtki. Dodatkowo, zanim upłynęła 12 godzina od porodu, otrzymał dożylnie jedną dawkę wspomnianego wcześniej leku. Podano 0,1 mg na 1 kg masy ciała (30 razy mniej niż standardowa dawka).

Pomiary sygnałów elektrycznych w mózgu Oscara wykonywano przez pierwsze 120 godzin. Dodatkowo wykonywano badania neurologiczne oraz krwi.

„Na oddziale jest wiele emocji. Po raz pierwszy lek na bazie konopi indyjskich został podany dożylnie noworodkowi.” – wyjaśniał Profesor Paul Clarke – „Mamy nadzieję, że okaże się to przydatne w zapobieganiu napadów i ochronie mózgów noworodków z Encefalopatią Niedotleniowo – Niedokrwienną.”

Badanie, które daje nadzieję

Składniki leku, który podano Oscarowi występują naturalnie w roślinach konopi. Ekstrakcja wykonywana jest w ściśle kontrolowanych warunkach. To daje pewność, że zawartość THC w leku ograniczona została do minimum.

W ramach badania zespół specjalistów sprawdzi rozwój dziecka po 30 dniach, 6 miesiącach oraz 12 miesiącach.

Póki co, jak relacjonuje Chelsea Parodi, jej synek Oscar czuje się bardzo dobrze:

„Oscar spędził w szpitalu 9 dni. Jego stan był monitorowany 24 godziny na dobę. Póki co ma się fantastycznie. Jestem naprawdę wdzięczna całemu zespołowi za to, co dla nas zrobił.”


Źródło: itv.com


 

Sandra Jurkiewicz